Кр фінансове планування на підприємстві

ЗМІСТ

Вступ ............................................................................................................... 3

Розділ 1. Зміст, завдання та методи фінансового планування
на підприємстві ................................................................................. 6

Розділ 2. Порядок складання оперативного фінансового плану на
ПАТ "Козятинський м'ясокомбінат", платіжний календар підприємства ................................................................................... 10

Розділ 3. Планові розрахунки щодо відкриття продовольчого ринку
ПАТ "Козятинський м'ясокомбінат" ............................................. 14

Висновки ....................................................................................................... 18

Список використаних джерел ...................................................................... 20

 

ВСТУП

  Актуальність теми роботи. Ефективність формування і використання фінансових ресурсів підприємства залежить від організації та методів фінансового планування. Фінансове планування на рівні господарюючих суб'єктів – це процес планування надходжень і використання фінансових ресурсів, встановлення оптимальних співвідношень у розподілі доходів підприємств. У ринковій економіці вдосконалення фінансового планування на мікрорівні відбувається безперервно, воно в умовах ринкової економіки має якісно більш суттєве значення для підприємств порівняно з директивно-плановою економікою.

Без фінансового планування не може бути досягнутий той рівень управління виробничо-господарською діяльністю підприємства, який забезпечує йому успіх на ринку, постійне вдосконалення матеріальної бази, соціальний розвиток колективу. Жодний інший вид планування не може мати для підприємства такого узагальнюючого, глобального значення, оскільки саме фінанси охоплюють усі без винятку сторони і ділянки його функціонування.

Фінансове планування пов'язане з плануванням виробничої діяльності підприємства. Показники усіх планових фінансових інструментів базуються на планах з обсягу виробництва, асортименту товарів і послуг, собівартості продукції, вони повинні створювати необхідні фінансові умови для успішного виконання цих планів. У цьому основне призначення фінансового планування.

Фінансове планування сприяє виявленню внутрішніх резервів для потреб підприємства. Це забезпечується тим, що, по-перше, воно виходить із необхідності найбільш ефективного використання виробничих потужностей, нової техніки, передової технології виробництва, поліпшення якості продукції; по-друге, виконання планів з прибутку і обсягу інших фінансових ресурсів (наприклад амортизації на повне відтворення основних засобів) потребують дотримання планових норм витрат праці і матеріальних ресурсів; по-третє, обсяг фінансових ресурсів, який визначається при плануванні, не дозволяє підприємству або утруднює створювати надмірні запаси матеріальних ресурсів, робити позапланові капітальні вкладення.

У процесі фінансового планування забезпечується необхідний попередній контроль за створенням і раціональним використанням фінансових ресурсів. Об'єктами планування є доходи підприємства, включаючи нагромадження (прибуток тощо), взаємовідносини з державним бюджетом і державними позабюджетними фондами, обсяг капіталовкладень, інших форм інвестування фінансових ресурсів (зокрема, участь на ринку цінних паперів), обсяг довготермінових кредитів банків на інвестиційні заходи, потреба підприємства у власних оборотних коштах і джерела її покриття.

Головним інструментом фінансового планування у сучасних умовах є оперативний фінансовий план підприємства (баланс доходів і видатків), широке розповсюдження у практиці мають також такий інструмент фінансового планування, як платіжний календар.

Метою роботи є розгляд процесу фінансового планування на підприємстві.

Об'єктом дослідження виступають особливості фінансового планування і складання фінансових планів на підприємстві.

Предмет дослідження – ПАТ "Козятинський м'ясокомбінат" (ПАТ "КМ").

Для досягнення мети роботи вирішувались такі завдання:

- розглянути зміст, завдання та методи фінансового планування на підприємстві;

- з’ясувати порядок складання оперативного фінансового плану на ПАТ "Козятинський м'ясокомбінат",

- розкрити зміст платіжного календаря підприємства;

- запропонувати планові розрахунки щодо відкриття продовольчого ринку ПАТ "Козятинський м'ясокомбінат".

У процесі дослідження використовувались системний, порівняльний, описовий методи. Широке застосування у роботі знайшли прийоми формальної логіки: аналіз, синтез, аналогія, абстрагування, а також графічний метод.

  Структура роботи визначена завданнями і логікою проведеного дослідження. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, а також списку використаної літератури.

 

 

РОЗДІЛ 1.
ЗМІСТ, ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Фінансове планування – це розробка системи фінансових планів за окремими напрямками фінансової діяльності підприємства, які забезпечують реалізацію його фінансової стратегії у плановому періоді.

Мета фінансового планування – забезпечення діяльності підприємства необхідними фінансовими ресурсами [5, с. 11].

Розрізняють стратегічне, поточне та оперативне фінансове планування діяльності підприємства.

Поточне фінансове планування – це планування фінансової діяльності підприємства на плановий період, переважно на рік, з деталізацією основних показників по кварталах.

Основними видами поточних фінансових планів підприємства є: 1) план доходів і витрат з виробничо-комерційної (операційної) діяльності; 2) план надходжень і витрат коштів; 3) балансовий план; 4) план формування і використання фінансових ресурсів [1, с. 45].

Оперативне фінансове планування – це процес конкретизації надходжень і використання фінансових ресурсів підприємства за короткі проміжки часу (місяць, декада, тиждень, день) [8, с. 45].

Метою оперативного фінансового планування є визначення послідовності і термінів виконання окремих фінансових операцій для забезпечення збалансованості доходів із витратами і зміцнення фінансового стану підприємства [1, с. 46].

Основними видами оперативних фінансових планів є платіжний календар, поточний та капітальний бюджети.

Основними завданнями фінансового планування на підприємстві є такі (рисунок 1..1).

 

Рисунок 1.1 Основні завдання фінансового планування на підприємстві

 

Фінансовий план розробляють на основі: 1) загальної фінансової стратегії підприємства; 2) основних напрямків його фінансової політики; 3) даних про планові обсяги виробництва та реалізації продукції; 4) інформації щодо інвестиційної та фінансової діяльності підприємства; 5) показників розвитку фінансового ринку; 6) результатів фінансового аналізу діяльності підприємства за попередні звітні періоди; 7) оцінки фінансового стану і резервів економічного розвитку підприємства на початок планового періоду тощо [1, с. 47].

Для розробки фінансових планів на підприємстві застосовують такі методи (рисунок 1.2).

 

 

Рисунок 1.2 Методи розробки фінансових планів на підприємстві

 

Розроблений фінансовий план дає змогу визначити, який обсяг грошових коштів може мати підприємство у своєму розпорядженні, які основні джерела їх надходження, чи достатньо коштів для виконання планових завдань, скільки коштів потрібно перерахувати до бюджету, кредиторам, страховим компаніям тощо, як буде розподілятися прибуток підприємства, чи збалансовані доходи з витратами підприємства тощо.

Отже, фінансове планування – одна з найважливіших ланок фінансової роботи на підприємстві. Формування фінансової стратегії та фінансової політики підприємства, фінансове планування його діяльності дають змогу оптимізувати використання наявних фінансових ресурсів підприємства та відшукати ефективні шляхи їх додаткового залучення.

На підприємствах розробляють стратегічні, поточні та оперативні фінансові плани, використовуючи балансовий, нормативний, розрахунково-аналітичний методи та методи економіко-математичного моделювання.

Під фінансовим планом також розуміють розділ бізнес-плану, який розробляють для підтвердження окупності та прибутковості інвестицій у підприємницький проект.

На підставі розроблених фінансових планів визначають, яким обсягом фінансових ресурсів має володіти підприємство, які основні джерела їх надходження, скільки коштів і в які терміни потрібно буде перерахувати в бюджет, кредиторам, страховим компаніям тощо, та здійснюють оцінку можливих змін фінансового стану підприємства.

 

 

РОЗДІЛ 2.
ПОРЯДОК СКЛАДАННЯ ОПЕРАТИВНОГО ФІНАНСОВОГО ПЛАНУ НА ПАТ "КОЗЯТИНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ", ПЛАТІЖНИЙ КАЛЕНДАР ПІДПРИЄМСТВА

Оперативне фінансове планування на ПАТ "Козятинський м'ясокомбінат" (ПАТ "КМ") полягає у складанні й використанні платіжного календаря, касовою плану і розрахунків потреби короткотермінових кредитів. Показники фінансового плану підприємства визначають на підставі: 1) оцінки платоспроможного попиту споживачів на основні види продукції підприємства на плановий рік, оптимізації номенклатури продукції, що її виробляє підприємство, визначення нових ринків збуту продукції та розроблених заходів щодо підвищення ефективності збутової діяльності підприємства; 2) визначення обсягів виробництва і реалізації продукції підприємства на плановий рік; 3) розроблених заходів щодо підвищення технічного, технологічного й організаційного рівня виробництва на підприємстві у плановому періоді, його модернізації та реконструкції (освоєння нових видів продукції і нових технологій, технічне переобладнання підприємства, вдосконалення системи управління, планування та організації виробництва і матеріального постачання, заходи щодо зниження матеріаломісткості та енергомісткості виробництва); 4) вдосконалення організаційної структури підприємства, його реорганізації та реструктуризації; 5) вдосконалення менеджменту персоналу на підприємстві (підвищення кваліфікації працівників, вдосконалення системи оплати праці та матеріального стимулювання працівників, соціальний розвиток підприємства тощо); 6) визначення необхідності та обсягів реалізації природоохоронних заходів на підприємстві; 7) оцінки основних показників фінансової та інвестиційної діяльності підприємства на плановий рік (оцінки загальної потреби та обсягів і джерел залучення фінансових ресурсів, методів управління дебіторською і кредиторською заборгованістю, способів забезпечення своєчасності розрахунків підприємства за спожиті матеріали, з оплати праці, сплати податків та обов'язкових платежів тощо); 8) оцінки можливих ризиків діяльності підприємства, включно з техногенними (майновими) та фінансовими ризиками, дії інших чинників ризику та розробки заходів, спрямованих на їх запобігання та усунення, включно із створенням резервних фондів, укладенням договорів страхування тощо.

Річний фінансовий план ПАТ "КМ" складається з двох частин.

Частина І "Формування чистого прибутку" містить чотири розділи:

І. Доходи.

ІІ. Витрати.

ІІІ. Фінансові результати діяльності.

ІV. Плановий розподіл чистого прибутку.

Частина ІІ річного фінансового плану підприємства "Джерела формування і надходження коштів та напрямки використання" містить такі розділи:

І. Джерела формування та надходження коштів.

ІІ. Приріст активів підприємства.

ІІІ. Повернення залучених коштів.

ІV. Витрати, пов'язані з внесенням обов'язкових платежів до бюджету та державних цільових фондів.

  1. Покриття збитків минулих періодів.

VІ. Елементи операційних витрат.

VІІ. Розрахунок податку на додану вартість (ПДВ).

Підприємству важливо знати стан своїх фінансових ресурсів не лише за певний період часу, а й на конкретну дату. Для цього на ньому розробляється платіжний календар.

Платіжний календар – це оперативний фінансовий план, який зазвичай розробляють на місяць із розбивкою на декади або тижні. У ньому визначають очікувані грошові потоки (у національній та іноземній валютах) за всіма напрямками і термінами їх надходження і використання, а також порівнюють залишки грошових коштів, їх надходження і вибуття та оцінюють спроможність підприємства своєчасно виконувати всі свої поточні фінансові зобов'язання.

В основу платіжного календаря покладено черговість і строки проведення всіх розрахунків, що дозволяє своєчасно перераховувати платежі до бюджету, в бюджетні і державні цільові фонди, забезпечувані безперервне фінансування господарської діяльності.

У платіжному календарі записують залишок грошових коштів підприємства (у касі, на поточних рахунках у банках), суми очікуваних грошових надходжень, суми витрачання грошових коштів, суму перевищення грошових доходів над грошовими видатками (або видатків над доходами), залишок коштів або їх нестачу на кінець місяця.

Складання платіжного календаря дає змогу забезпечити своєчасність виконання розрахунків за поточними зобов'язаннями підприємства, прослідкувати зміни в його платоспроможності, визначити обсяги і час додаткового залучення коштів або наявності залишків вільних грошових коштів, підвищити рівень оперативного контролю за станом розрахунків підприємства.

Важливе місце в оперативно-фінансовій роботі ПАТ "КМ" займає своєчасне погашення кредиторської заборгованості, а також своєчасна вимога дебіторської заборгованості. На підприємстві встановлений повсякденний оперативний контроль за платежами та надходженнями матеріальних цінностей, виконанням фінансових зобов'язань перед бюджетом, позабюджетними фондами, банками. Дебіторська та кредиторська заборгованості періодично перевіряються за даними бухгалтерського обліку та звітності, матеріалами звірки витрат та інвентаризації.

Кредиторська заборгованість ПАТ "КМ" у складі залучених коштів займає значне місце. Якщо вона виникає у процесі господарських зв'язків з іншими господарюючими суб'єктами в межах нормального документообігу та встановлених форм розрахунків, то вона не суперечить чинному законодавству та не може здійснювати негативний вплив на фінансове становище інших господарюючих суб'єктів.

Якщо кредиторська заборгованість виникла в разі порушення встановлених правил розрахунків та кредитування, то призводить до фінансових ускладнень в інших господарюючих суб'єктів. Тому при аналізі кредиторської заборгованості на ПАТ "КМ" одночасно перевіряється стан дебіторської заборгованості та виявляти причини затримки платежів, дату її виникнення.

Таким чином, платіжний календар конкретизує поточний фінансовий план, уточнює його показники, дозволяє використовувати власні резерви підвищення ефективності використання фінансових ресурсів підприємства, дає більш повне уявлення про стан платежів і розрахунків у періоді, що аналізується. За допомогою платіжного календаря контролюється складання кошторисів витрат, витрат виробництва та обігу, випуск продукції та її реалізація окремими структурними підрозділами, а також рівень самоокупності та рентабельності.

 

 

РОЗДІЛ 3.
ПЛАНОВІ РОЗРАХУНКИ ЩОДО ВІДКРИТТЯ ПРОДОВОЛЬЧОГО РИНКУ ПАТ "КОЗЯТИНСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ"

3.2 Економічне обґрунтування відкриття продовольчого ринку

Наразі основні фонди ПАТ «КМ» використовуються лише на 10–15%. Підприємство має цех з виробництва ковбас, який простоює. Виробництво продукції в цьому цеху стало нерентабельним через використання застарілого обладнання й технологій. Переозброєння цього виробництва не представляється можливим через те, що це потребує значних інвестицій.

Заходом, що дозволить раціональніше використати основні фонди підприємства, є облаштованість і відкриття на території, прилеглої до м’ясокомбіната нового продовольчого ринку.

Необхідні вихідні дані для розрахунку прибутковості продовольчого ринку наведені в таблиці 3.1.

Витрати на основну й додаткову заробітну плату персоналу в розрахунку на 1 кв. м торгівельних площ визначаються за формулою:

 

,                                          (3.1)

 

де        Sят – площа однієї ятки;

Кят – кількість яток.

 

 

Таблиця 3.1

Вихідні дані для розрахунку економічної ефективності відкриття продовольчого ринку

Найменування показника Значення
Витрати на облаштованість території, грн. 60000
Кількість яток, шт. 100
Площа однієї ятки  кв. м. 4
Чисельність персоналу, чол. 9
Адміністратори – збирачі 4
Прибиральники території 3
Охоронці 2
Годинна тарифна ставка, грн.:  
– адміністратора – збирача 3,2
– прибиральника території 1,7
– охоронця 3,4
Витрати на квитанційні книжки на 1кв. м у день, грн. 0,24
Витрати на благоустрій території на 1кв. м у день, грн. 1,12
Інші витрати на 1кв. м у день, грн. з них: 0,18
Зношування МБП 0,03
Вивіз сміття 0,019
Канцелярські товари, бланки, ламінування посвідчень і талонів 0,018
МБП, які списуються при введенні в експлуатацію 0,048
Податки, які відносяться до собівартості 0,06

 

Отже, витрати на заробітну плату персоналу, що обслуговує ринок, складуть:

 

Взп = (4 * 3,2 + 3 * 1,7 + 2 * 3,4)/8 * 4 * 100 * 1,385 = 0,68 грн.

 

Повна собівартість розраховується як сума витрат на заробітну плату й інші витрати на 1 кв. м торгівельної площі. Для ПАТ «КМ» повна собівартість складе 2,22 грн.

Норма рентабельності становить 25%, отже, ціна 1 кв. м торговельної площі в день без ПДВ і податку із продажів складе 2,77 грн.

Податок на додану вартість встановлений у розмірі 20%. Ціна одного метра торговельної площі, що включає ПДВ, складе 3,20 грн.

Податок із продажів встановлений у розмірі 3% від ціни 1 кв. м торговельної площі, що включає ПДВ. Отже, повна ціна 1 кв. м торговельної площі складе 3,29 грн.

Річна виручка від продажу місць на продовольчому ринку розраховується за формулою:

 

,                                                                                                                      (3.2)

 

де          Ц – ціна одного квадратного метра торгівельної площі;

365 днів – номінальний річний фонд робочого часу.

 

Для ПАТ «КМ» річна виручка від продажу місць на продовольчому ринку складе:

Врік = 2,77 * 4 * 100 * 365 = 405 тис. грн.

Річні витрати на утримання продовольчого ринку розраховуються за формулою:

 

,                                                                                                                     (3.3)

 

де   Стп – собівартість одного квадратного метра торгівельної площі в день.

Річні витрати ПАТ «КМ» на утримання продовольчого ринку складуть:

Вр = 2,22 * 4 * 100 * 365 = 324 тис. грн.

 

Річний прибуток розраховується за формулою:

 

(3.4)

 

Отже,  для ВАТ «ВПК» прибуток становитиме:

Прік   405 – 324  = 81 тис. грн.

Чистий прибуток підприємства розраховується за формулою:

(3.5)

 

Чистий прибуток ПАТ «КМ» складе:

ЧПрік = 81 * 0,65 = 53 тис.  грн.

Строк окупності продовольчого ринку розраховується за такою формулою:

(3.6)

 

Таким чином,  строк окупності капітальних вкладень на облаштованість продовольчого ринку складе:

Ток = 50/53 = 1 рік.

Капітальні витрати на облаштованість ринку можуть покриватися частково за рахунок самих підприємців, частково за рахунок ПАТ «КМ».

Підприємство може фінансувати капітальні витрати за рахунок вільних фінансових ресурсів.

 

 

 

 

ВИСНОВКИ

Підсумовуючи викладене, можна зробити такі висновки.

  1. Основу механізму управління фінансовою діяльністю підприємства складає фінансове планування, яке являє собою процес розробки системи фінансових планів і планових (нормативних) показників щодо забезпечення розвитку підприємства необхідними фінансовими ресурсами і підвищення ефективності його фінансової діяльності в майбутньому періоді.
  2. Фінансове планування на підприємстві (або внутрішньофірмове фінансове планування) базується на використанні трьох основних його систем: 1) прогнозування фінансової діяльності; 2) поточного планування фінансової діяльності; 3) оперативного планування фінансової діяльності.

Усі системи фінансового планування знаходяться у взаємозв'язку і реалізуються в певній послідовності.

  1. Початковим вихідним етапом планування є прогнозування основних напрямків і цільових параметрів фінансової діяльності шляхом розробки загальної фінансової стратегії підприємства, яка покликана визначати завдання і параметри поточного фінансового планування.
  2. Своєю чергою, поточне фінансове планування створює основу для розробки і доведення до безпосередніх виконавців оперативних бюджетів за всіма основними аспектами фінансової діяльності підприємства. Отже, під час оперативного планування виробляється стратегія управління бюджетними потоками на підприємстві.
  3. Бюджет являє собою оперативний фінансовий план короткострокового періоду, що розроблюється, зазвичай, в рамках до одного року (як правило, у рамках майбутнього кварталу або місяця), який відбиває витрати й надходження фінансових ресурсів у процесі здійснення конкретних видів господарської діяльності.
  4. Розробка планових бюджетів на підприємстві характеризується терміном "бюджетування" і спрямована на вирішення двох основних завдань:

– визначення обсягу і складу витрат, пов'язаних із діяльністю окремих структурних одиниць і підрозділів підприємства;

– забезпечення покриття цих витрат фінансовими ресурсами з різних джерел.

  1. Особливою формою бюджету виступає платіжний календар, що розробляється за окремими видами руху коштів (податковий платіжний календар, платіжний календар по розрахунках із постачальниками, платіжний календар по обслуговуванню боргу тощо) і по підприємству в цілому (у цьому випадку він деталізує поточний фінансовий план надходження і витрати коштів).
  2. Отже, процес бюджетування гарантує безперервність функціонування системи оперативного планування фінансової діяльності підприємства, закладає міцну основу для здійснення постійного контролю над результатами цієї діяльності.

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Александрова М. М. Цілі стратегічного планування // Фінанси України. – 2006. – № 8. – С. 45 – 48.
  2. Грибалев Н. П., Игнатьева И. Г. Бизнес-план: практическое руководство по составлению. – СПб.: Белл, 2009. – 260 с.
  3. Економіка виробничого підприємства / За ред. Й. М. Петровича. – К.: Знання, 2008. – 278 с.
  4. Економіка підприємства: В 2-х ч. Ч. 1 / За заг. ред. С. Ф. Покропивного. – К.: КНЕУ, 2000. – 562 с.
  5. Крейнина М. Н. Финансовое планирование. – М.: ДИС, 2008. – 462 с.
  6. Круглов М. И. Стратегическое управление и планирование на предприятии: Учебник. – М.: Русская деловая литература, 2006. – 402 с.
  7. Олексюк О. С. Система підтримки прийняття фінансових рішень на мікрорівні. – К.: Наукова думка, 2007. – 508 с.
  8. Петров П. А., Чеблоков А. Т. Финансовый план предприятия. – М.: ИНФРА-М, 2005. – 312 с.
  9. Покропивний С. Ф., Соболь С. М., Швиданенко Г. О. Бізнес-план: технологія розробки та обгрунтування: Навч посібник. – К.: КНЕУ, 2008. – 208 с.
  10. Попович П. Я. Економічний аналіз діяльності суб'єктів господарювання: Підручник. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – 454 с.
  11. Примак Т. О. Економіка підприємства: Навч. посібник. – К.: Вікар, 2005. – 428 с.
  12. Савицкая Г. В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. – 7-е изд., перераб. и доп. – Минск: Экоперспектива, 2006. – 554 с.
  13. Слав'юк Р. А. Фінанси підприємств: Навч. посібник. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Центр навчальної литератури, 2004. – 460 с.
  14. Справочник директора предприятия. – М.: ИНФРА-М, 2010. – 508 с.
  15. Філимоненков О. С. Фінанси підприємств: Навч. посібник. – К.: Ника-Центр, 2002. – 236 с.
  16. Фінансова діяльність підприємства: Підручник / О. М. Бандурка, М. Я. Коробов, П. І. Орлов, К. Я. Петрова. – К.: Літера, 2006. – 312 с.
  17. Чернелевський Л. М., Михайленко О. В. Економічний аналіз на підприємствах металургійної промисловості: Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2000. – 186 с.
  18. Шеремет А. Д., Сайфулин Р. С. Финансы предприятий. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: ИНФРА-М, 2006. – 384 с.
  19. Экономика предприятия: Учебник / Под ред. Н. А. Сафронова. – М.: Финансы и статистика, 2005. – 582 с.
magnifiercross