Варіант №11. 2016 р.
Науково-технічний прогрес і шляхи використання сучасних технологій світового рівня в галузі машинобудування (на прикладі ЗАТ "Запорізький автозавод")
ПЛАН
Вступ ...................................................................................................... 3
Висновки .............................................................................................. 10
Список використаної літератури ........................................................ 11
Аналіз кількості автомобілів у світі дозволяє робити висновки про значне збільшення автомобільного транспорту в першій половині XXІ ст. Автомобіль стає доступним і зручним засобом пересування. Проте із збільшенням парку автомобілів зростають потреби палива для них, збільшуються викиди шкідливих речовин у навколишнє середовище.
Обмеженість світових запасів нафти, постійне збільшення вартості бензину, жорсткі вимоги до токсичності вихлопних газів, безпеки і комфортності автомобіля привели до суттєвих і повномасштабних змін в світовій автомобільній промисловості. Наразі, немає жодної компанії автомобілебудування, яка б не переймалася проблемами економії палива, покращення систем безпеки і екологічності автомобіля.
У наданому рефераті на прикладі ЗАТ "Запорізький автозавод" розглядаються шляхи використання сучасних технологій світового рівня в галузі автомобілебудування.
Запорізький автозавод увійшов в історію України як первісток вітчизняного комбайнобудування, потім став першим у країні підприємством, яке освоїло виробництво автомобілів малого класу. Завод зростав, будувався, піднімався з руїн, реконструювався, перепрофілювався, перенавчався, але продовжував крокувати вперед, тримаючись головного курсу, спрямованого на створення якісного вітчизняного автомобіля.
Історія виробництва легкових автомобілів у Запоріжжі, з якою ототожнюється історія українського автомобілебудування взагалі, починається з 1960 р., коли з конвеєра заводу "Комунар" (наразі – ЗАТ "ЗАЗ") зійшов перший український мікролітражний автомобіль – "Запорожець" ЗАЗ-965.
Економічні негаразди, пов'язані із розпадом колишнього СРСР і становленням незалежної України, не обійшли й запорізький автогігант. Відновлення заводу почалося у 1998 р. зі створення на виробничій базі ВАТ "АвтоЗАЗ" спільного підприємства з корейською корпорацією "Daewoo". Завдяки фінансовій підтримці іноземного партнера, новим технологіям, унікальним системам контролю якості, інженерним розробкам, які були привнесені разом із інвестиціями, а також послідовному сприянню держави, для Запорізького автомобілебудівного заводу розпочався новий історичний етап – час розвитку виробництва і виходу підприємства на міжнародний рівень.
Протягом 1998-2011 рр. на ЗАТ "ЗАЗ" відбулися глибокі структурні зміни:
– за новими, світовими стандартами була проведена реновація виробництва, будівель, систем енергопостачання, інженерних споруд і мереж;
– організований контроль якості продукції, що відповідає світовим стандартам;
– після модернізації на головному заводі у Запоріжжі почався випуск якісно нових автомобілів;
– змінена адміністративна політика.
Цей період відзначився також істотними інноваціями у стратегії підприємства: відкрилися нові перспективи і можливості співпраці з грандами світового автомобільного бізнесу – компаніями "Daіmlerchrysler", "General Motors" "Adam Opel", "Renault" та ін., що дозволило реалізувати інвестиційні проекти з організації повномасштабного виробництва автомобілів провідних світових брендів.
У 2005 р. на підприємстві було створено якісно нове виробництво. Розпочато повномасштабне виробництво автомобілів ВАЗ-21093 і ВАЗ-21099, "Ланос (Т-150)", "Опель Астра G".
У 2006 р. конструкторами ЗАТ "ЗАЗ" розроблено автомобіль Ланос-фургон, на ГРП "ІЗАА" підготовлено виробничі потужності для випуску автобусів "ІVAN" на базі шасі автомобіля "TATA". У цехах проведено масштабні роботи з модернізації систем автоматичного управління конвеєрами, введено в експлуатацію конвеєрну лінію подачі та складання дверей автомобіля "Ланос Т-150", завершено роботи з модернізації і створення майданчиків зберігання і відвантаження готової продукції.
Стратегія ЗАТ "ЗАЗ" передбачає активний розвиток, інвестиції значних коштів у виробництво, модернізацію існуючих цехів і роботу над створенням нових, локалізацію виробництва компонентів для автомобілів, що виробляються. Усі ці заходи спрямовані на створення високоякісного продукту, затребуваного й конкурентноздатного не лише на внутрішньому, але й на міжнародному ринку.
Наразі у світовому автомобілебудуванні утворився такий наявний надлишок промислових потужностей, якого ще не було в історії розвитку промисловості. Загострилася боротьба за покупця між виробниками автомобільної техніки, які взяли курс на зацікавлення клієнтів за рахунок нових, більш сучасних конструкторських розробок. До важливих показників цього явища відносять:
– зниження витрат палива і шкідливих викидів;
– покращення якості, надійності і довговічності, підвищення безпеки;
– розвиток альтернативних видів палива автомобілів;
– впровадження і розвиток автомобільно-дорожніх систем.
Сучасний стан автомобільного транспорту за видами палива, які використовуються, виглядає у такий спосіб: дизельні (23,6%), газові (1%), гібридні (1%), альтернативне паливо і водневе (менше 0,4%), бензинові двигуни (74%) [4, с. 66].
Наразі основним паливом транспорту є бензин, який отримується із сирої нафти. Йому властиві такі якості:
– наявність великої кількості домішок в продуктах зростання;
– велика токсичність у випадку витоку;
– вартість бензину має стабільність до росту по мірі вичерпування легкодоступних нафтових родовищ.
Проте бензину властиві й переваги. Це, перш за все, відносно низька вартість, висока ефективність і доволі розвинена інфраструктура доставки до кінцевого споживача.
Сьогодні розповсюдження отримала розробка гібридного силового агрегату (комбінація двигуна внутрішнього згорання і електромотору). Участь у таких розробках приймають й фахівці ЗАТ "ЗАЗ".
Вперше такий автомобіль було представлено у 2000 р. компанією "GM" ("Precept") і "Ford" ("Prodіgy"). В Європі зразок гібридного автомобіля запропонувала компанія "Fіat". Компанії "Daіmler", "Chrysler" і "BMW" також були вимушені приступити до виробництва таких автомобілів.
Провідні світові концерни останні три-чотири роки продають по 100-200 тис. таких авто щорічно. До 2015 року обсяг продажу повинен перевищити 200 млрд. дол., що складе більше чверті всіх продаж автомобілів в світі [3, с. 45].
ЗАТ "ЗАЗ" почав випуск автомобілів з дизельними двигунами.
В цілому в 2011 р. в Західній Європі дизелями були оснащені 49,5% нових легкових автомобілів.
Найбільш популярним стало паливо рослинного походження – біодизель. Спочатку дизельні двигуни створювались для роботи на рослинному маслі. Проте біодизель не є рослинним маслом, а продуктом його переробки. Біодизель може використовуватись у звичайних дизельних двигунах напряму, на відміну від чистого рослинного масла, використання якого в дизельних двигунах вимагає його допрацювання за рахунок встановлення системи попереднього нагріву та ін.
Біодизель є відтворюючим паливом і викидів від автомобіля в ньому менше, ніж в аналогічних традиційних паливах.
Недоліком біодизелю є проблемність його застосування у холодний період в зв'язку із випаданням в паливній системі парафінів, які перешкоджають нормальній подачі палива в дизель. Також існує думка, що поширення біодизелю сприятиме суттєвому подорожчанню сільськогосподарської продукції.
Іншим напрямком в розвитку альтернативного палива, а також в зв'язку з жорсткими екологічними вимогами є використання горючих газів. Автомобілі, двигуни яких працюють на такому газі, почали випускатися й на ЗАТ "ЗВЗ".
Поки що найкращою альтернативою бензину за рахунок зниження викидів в навколишнє середовище, і відносно не дорогою вартістю додаткового обладнання, виступають саме автомобілі на стиснутому природному газі. Хоча з часом, аналогічно як і для бензину, постане питання обмеженості природних запасів, подорожчання процесу їх добування.
Останнім часом вчені, вивчаючи питання застосування альтернативного біопалива, прийшли до висновку, що біопаливо створює від 50 до 70% більше парникових газів, які призводять до розігрівання клімату планети, ніж традиційне паливо. Тому науковці працюють над кращими альтернативами із застосуванням водню чи електричного струму.
Усі перераховані вище альтернативні палива мають безсумнівно екологічні переваги перед бензином. Проте найбільший інтерес для автомобільного транспорту, як з екологічної точки зору, так і з точки зору економічної ефективності є водень, на базі якого в електрохімічних генераторах отримується електроенергія, яка приводить в дію електромотор – двигун автомобіля. Продуктом використання водню безпосередньо в електродвигунах є лише водяна пара.
Поряд з пошуком альтернативного, екологічно чистого, економічно вигідного палива, виробники автомобілів пропонують значні вдосконалення в сучасних двигунах внутрішнього згорання. Наприклад, ЗАТ "ЗАЗ використовує такі світові інновації:
– змінний робочий об'єм, який дозволяє закривати деякі з циліндрів в той час, коли в них немає необхідності. Дана технологія зменшує споживання палива на 10% і значно знижує викиди компонентів, які формують парникові гази і смоги;
– газорозподіл двигуна залежно від інтенсивності використання;
– застосування каталізаторів, які перетворюють шкідливі для здоров'я компоненти вихлопних газів в нешкідливі.
– суттєве зниження споживання палива за рахунок використання альтернативних видів палива;
– зниження маси автомобіля завдяки інноваційним технологіям;
– вжиття заходів щодо зниження токсичності вихлопних газів і шумового фону.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ