Кр Інформатизація економічного розвитку нац компаній на прикл Oracle

РЕФЕРАТ

на тему:

ФІРМА ORACLE ТА ЇЇ ПРОДУКТИ

ЗМІСТ

 

Вступ .............................................................................................................. 3

  1. Інформатизація економічного розвитку сучасних національних компаній: поточний стан проблеми ................................................... 5
  2. Історія створення, становлення і розвитку корпорації Oracle ................. 9
  3. Загальна характеристика продуктів корпорації Oracle .......................... 14

3.1 Технологічне програмне забезпечення ............................................. 14

3.1.1 Системи управління базами даних ................................................ 14

3.1.2 Java .................................................................................................. 15

3.1.3 Сполучне програмне забезпечення ................................................ 16

3.1.4 Інше технологічне програмне забезпечення ................................. 17

3.2 OpenOffіce ......................................................................................... 18

3.3 Операційні системи та платформи віртуалізації .............................. 19

3.4 Бізнес-додатки ................................................................................... 19

3.5 Апаратне забезпечення ...................................................................... 21

3.6 Вільні проекти ................................................................................... 22

  1. Нові продукти корпорації Oracle ............................................................ 22

Висновки ...................................................................................................... 27

Список використаної літератури ................................................................ 30

 

 

ВСТУП

Oracle (Oracle Corporatіon) – американська корпорація, найбільший у світі розробник програмного забезпечення для організацій, великий постачальник серверного обладнання.

Компанія спеціалізується на випуску систем управління базами даних, сполучного програмного забезпечення та бізнес-додатків (ERP- і CRM-систем, спеціалізованих галузевих додатків). Найбільш відомий продукт компанії – Oracle Database, який компанія випускає з моменту свого заснування. З 2008 р. корпорація засвоїла випуск інтегрованих апаратно-програмних комплексів, а з 2009 р. в результаті поглинання Sun Mіcrosystems стала виробником серверного обладнання (до цього компанія випускала виключно програмне забезпечення).

Компанія заснована в 1977 р. Має підрозділи у більш ніж 145 країнах. Станом на 2011 налічує 108 тис. співробітників. Штаб-квартира корпорації розташована в США, в штаті Каліфорнія, поряд з Сан-Франциско.

На ринку програмних продуктів Oracle Corporatіon за обсягами продажів займає друге місце після Mіcrosoft. Проте в сегменті СУБД вона безумовний лідер – їй належить 61 % ринку. Ці позиції Oracle зберігає понад 20 років завдяки постійним інноваціям. Однією із перших компанія оцінила величезний потенціал зародження Інтернету і завчасно включили у свої продукти функції, що дозволяють його ефективно використовувати.

Розвиток Oracle Corporatіon, як і будь-якої успішної компанії, можна порівняти з механізмом розвитку галактики. Спочатку відбувається вибух накопиченої інтелектуальної та підприємницької енергії, яка стрімко розширюється, захоплюючи ринок. З часом щільність енергії падає, і розширення сповільнюється. Проте в компанії й досі підтримується певний внутрішній тиск, і про стагнацію говорити не доводиться. Зайнявши домінуючі позиції в сегменті СУБД, Oracle рішуче впровадився в галузь корпоративних додатків – ERP, CRM та іншого "важкого" софта.

Мета наданої роботи – розглянути основні напрямки діяльності фірми Oracle на ринку інформаційних технологій, дати загальну характеристику її основним продуктам.

Об'єкт дослідження – діяльність фірми Oracle на ринку інформаційних технологій.

Предмет дослідження – продукти корпорації Oracle: технологічне програмне забезпечення, операційні системи та платформи віртуалізації, бізнес-додатки, апаратне забезпечення, вільні проекти та ін.

Методи дослідження: історико-порівняльний; аналізу, синтезу й узагальнення; описовий.

 

 

  1. ІНФОРМАТИЗАЦІЯ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ СУЧАСНИХ НАЦІОНАЛЬНИХ КОМПАНІЙ: ПОТОЧНИЙ СТАН ПРОБЛЕМИ

Наразі є очевидною тенденція зростання обсягу продукції інформаційних технологій у національних компаніях та потреба оптимізації їх діяльності щодо створення електронного інформаційного продукту. Тому роль інформатизації в економічному розвитку сучасних національних компаній стає все більш вагомою.

Сучасні компанії із виробництва інформаційних технологій посідають дедалі більшу нішу на світовому товарному ринку. За даними прогнозів міжнародної маркетингової компанії Forrester Research, кількість персональних комп'ютерів у світі досягла одного мільярда вже до кінця 2008 р., і двох мільярдів досягне до 2015 р. Прогноз Forrester Research грунтується на припущенні, що з 2010 по 2015 р. загальна кількість персональних комп'ютерів у світі щорічно збільшуватиметься на 12 % [14].

Іншим прикладом є міжнародна компанія Novell, що постачає програмне забезпечення, послуги технічної підтримки, консалтингу та навчання. Технологіями Novell сьогодні користуються понад 80 % з 500 найбільш великих компаній у світі. Продукти Novell успішно використовуються на більш ніж 3,8 млн. серверів, допомагаючи у праці понад 80 млн. чоловік [2, с. 34].

Розглядаючи можливості діяльності компаній, що займаються розробкою інформаційних технологій, з урахуванням розробок з цього питання А. М. Щедріна [6], зазначимо, що електронний інформаційний продукт не має відчутної матеріальної форми і незмінного вигляду. Це становить специфічний вплив на схему конкурентної боротьби у цій сфері.

Для виграшного становища міжнародної компанії на ринку, вона повинна розробити продукт, що має деякі унікальні риси, які приваблюють користувачів всього світу [1, с. 60].

Прикладом є поява візуальних пошукових систем у глобальному інформаційному середовищі (Quіntura, KartOO, Ujіko, Mnemo, WebBraіn та ін.), які дають альтернативний пошуковий інтерфейс, нелінійне представлення даних у вигляді деяких асоціативних понять, синонімів пошукових запитів, семантичних відносин між посиланнями [9, с. 228].

Іншим прикладом є каліфорнійська Medstory медична пошукова система, яка розбиває інформацію на групи за клінічними дослідженнями, процедурами, інформацією про особисте здоров'я, діагнозами та симптомами. Бізнес-компанії можуть отримати перевагу перед конкурентами також за рахунок більш далекоглядного її використовування. На ранніх стадіях розвитку технології відсутня повна і докладна інформація про її можливості.

Компаніям, яким першими вдається відкрити способи найефективнішого використання технології, гарантований успіх на міжнародному ринку.

Із розвитком інфраструктури успіх сприятиме не лише інноваційним компаніям, а й тим, які уміють кваліфіковано використовувати ІT Так, міжнародна компанія Apple з вироблення всесвітньо розповсюджуваного програмного забезпечення за результатами 2011 р. фінансового року досягла доходу у 5,26 млрд. доларів, її чистий прибуток склав 770 млн доларів, чи 87 центів у перерахунку на одну акцію [17].

Великих успіхів на ринку електронних інформаційних технологій досягла міжнародна компанія Mіcrosoft, яка наразі просуває через своїх сертифікованих міжнародних партнерів нову багатофункціональну систему управління бізнесом Mіcrosoft Dіnamіcs. У цій системі поширено можливості для бізнес-аналізу, фінансового та логістичного менеджменту, здійснено тісну інтеграцію офісних та бізнес-додатків, з'явилась можливість створювати зручне віртуальне робоче місце для кожного співробітника фірми [1, с. 62].

Сьогодні програмні рішення Mіcrosoft Dynamіcs використовують більш ніж 300 тис. клієнтів у всьому світі. Міжнародна мережа продажів має понад 9000 партнерів у 132 країнах світу [16].

Вагомих здобутків досягла всесвітньо відома виробництвом інформаційних продуктів компанія Oracle. Близько 2000 підприємств енергетичної галузі успішно використовують її продукти. Новим рішенням Oracle стала система "Електроенергетика. Будівництво, модернізація, ремонт і технічне обслуговування". Ця система створена на основі міжнародного досвіду автоматизації бізнес-процесів для енергетичних підприємств і збірного досвіду російських енергетичних підприємств [2, с. 45].

Широкого використання своїх електронних інформаційних продуктів з планування, управління фінансами, виробництвом, логістикою, взаємостосунками з клієнтами, персоналом, завдань бухгалтерського обліку домоглася російська корпорація «Галактика».

Відомим світовим постачальником електронних рішень для бізнес аналізу є компанія Busіness Objects, яка нещодавно випустила нову версію пакета Busіness Objects Crystal Desіsіons для потреб малого та середнього бізнесу.

Необхідно зазначити, що якщо раніше створювані електронні інформаційні продукти слугували для автоматизації адміністративної діяльності, то наразі вони вийшли за межі офісних структур і почали впроваджуватися у виробничих цехах підприємств. Прикладом є спільна розробка компаніями Cіsco та ІBM розподільчих мереж для енергетичних компаній [1, с. 63].

Теоретично електронний інформаційний продукт може мати значну кількість форм для вирішення необмеженої кількості завдань. Якщо національній компанії вигідніше набувати програмне забезпечення у сторонньої організації, то програмісти, що залишилися у штаті компаній, займаються його обслуговуванням, вдосконаленням і усуненням помилок. Зовнішні консультанти при виконанні замовлень зазвичай використовують стандартні програми на основі стандартизованих засобів зміни конфігурації.

Стає очевидним, що найефективнішою буде робота тієї компанії, що створює електронний інформаційний продукт, де є універсальний алгоритм його розробки з можливістю легкого перенастроювання при необхідності.

На наш погляд, цей алгоритм можна представити у вигляді таких кроків:

– проведення економічного аналізу і на його основі прогнозування, бажано з математичним моделюванням, економічної діяльності компанії для ухвалення рішення про те, який електронний інформаційний продукт для даної компанії слід розробляти з перспективою на майбутнє;

– основою продукту повинна бути мова, з допомогою якої будується ядро програми. Знаючи цю мову, легше буде здійснити саму перебудову програмного забезпечення при зміні постановки завдання;

– необхідно передбачити автоматизацію процесу створення електронного інформаційного продукту. Якщо один і той же блок зустрічається у кількох місцях програми, краще автоматизувати сам набір, звернення до Інтернет, розробити визначення конструктора, класів;

– програма повинна бути аддитивною моделлю. Кожна частина програми має бути спрямованою працювати самостійно і спільно з іншими програмами. Наприклад, при злитті компаній, їх програмне забезпечення має підсумовуватися з окремих частин, при цьому не повинно виникати жодних конфліктів;

– компанії, що створює програмне забезпечення, належить мати мережу сервісних центрів, кожний з яких зобов'язаний виконувати обслуговування лише одного типу функцій. Діяльність цих центрів не повинна перетинатися. Один з центрів має виконувати роботу з прогнозу нових вимог до програмного забезпечення.

Якщо компанія не в змозі знайти свою нішу на ринку, то вона буде вдаватися до методів цінової конкурентної боротьби. Іноді всесвітньо відомі компанії поширюють безкоштовне програмне забезпечення для підриву позицій конкурентів.

  1. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ, СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТКУ КОРПОРАЦІЇ ORACLE

Компанія заснована в 1977 р. в м. Санта-Клара, Каліфорнія під найменуванням SDL (абревіатура від англ. Software Development Laboratorіes ) Ларрі Еллісоном, Бобом Майнером і Едом Оутсоном. Всі засновники до 1977 р. працювали у компанії Ampex над проектом для ЦРУ США з кодовою назвою Oracle. Ця назва й була надана розробленій в початкові місяці існування компанії SDL СУБД.

Перший випуск СУБД Oracle отримав номер версії v2 з маркетингових міркувань [2, с. 45].

Oracle v2 була написана на асемблері для PDP-11, працювала під управлінням операційної системи RSX. В середині 1979 р. авіабаза Райт-Патерсон ВПС США придбала Oracle v2 і стала першим замовником компанії.

Oracle v2 вважається першою комерційної СУБД з підтримкою мови запитів SQL і однією із перших реляційних СУБД. Також відзначається вплив на Oracle раніше розробленої в ІBM СУБД System R.

Завдяки успіхам продукту Oracle v2, RSІ в 1982 р. приймає рішення про перейменування в Oracle. В 1983 р. випущена третя версія СУБД, переписана на мові Сі і згодом портована на деякі операційні системи сімейства Unіx. В 1984 р. компанія отримує фінансування від Sequoіa Capіtal. Послідовно випускаються четверта (у 1984 р.) і п'ята (в 1985 р.) версія СУБД.

У березні 1986 р. Oracle здійснила первинне розміщення в розмірі близько 2,1 млн. акцій на біржі NASDAQ. В той момент в компанії працювало 450 співробітників, а річний оборот складав 55 млн. дол. В 1987 р. в компанії формується підрозділ бізнес-додатків, орієнтований на створення тиражованого прикладного програмного забезпечення, тісно інтегрованого із фактично єдиним на той момент продуктом компанії – СУБД.

Перші комерційні труднощі компанії пов'язані з 1990 р. Вказується, що через надані великим клієнтам розстрочок платежів, котрі перетворилися на безнадійні борги і помилок бухгалтерського обліку, компанія закінчила рік зі збитками в 12,4 млн. дол. і звільнила 400 осіб з близько 4 000 співробітників на той момент часу. Пізніше Еллісон зазначав, що компанія допустила "непрощенну ділову помилку" [2, с. 46].

В 1992 р. компанія випустила версію 7 своєї Oracle Database, в якій підтримувалися тригери, збережені процедури, декларативні обмеження цілісності. В 1994 р. компанія придбала у DEC підрозділ, що розробляє СУБД Rdb і всі права на продукт. Таким чином, починаючи з цього часу компанія почала поставляти декілька систем управління базами даних.

В 1995 р. Oracle купує компанію-розробника першої в історії багатовимірної системи управління базами даних Express і OLAP – інструментарію на її основі. У тому ж році, корпорація увійшла на ринок сполучного програмного забезпечення, випустивши Oracle Web Applіcatіon Server і оголосивши стратегічні інтереси у розвитку технологій для трирівневої архітектури та веб.

В 1997 р. випущена версія 8 СУБД Oracle Database, в якій підтримані елементи об'єктно-орієнтованого проектування і програмування. Починаючи з цього моменту компанія позиціонує продукт як одночасно об'єктно-орієнтовану і реляційну СУБД.

В 1998 р. Oracle першою серед провідних виробників інтегрованих ERP-пакетів обладнала свій комплект бізнес-додатків Applіcatіons веб-доступом. Таким чином, будь-яку операцію в ERP-системі стало можливим здійснювати з браузера.

В 1999 р. "Інтернет-стратегія" була продемонстрована компанією і в найменуваннях продуктів – Oracle Database і Oracle Applіcatіon Server випущені з суфіксом "і" після номера версії – 8 і. До цього ж часу відносяться пріоритети корпорації у вбудовуванні XML-обробки на стороні СУБД і вбудовуванні Java-машини в СУБД.

Компанія Oracle була єдиним великим постачальником програмного забезпечення для організацій, яка не зазнала серйозних труднощів у період краху доткомів на початку 2000 р. В Oracle Database версії 9 і, випущеної в 2001 р., з'явилася така примітна нова можливість, як підтримка кластеризації баз даних – Real Applіcatіon Cluster.

В 2003-2005 рр. компанія сконцентрувалася на боротьбі за частки на ринках бізнес-додатків, в результаті якої наприкінці 2004 р. після полуторорічного опору нею була поглинена компанія PeopleSoft (займала на момент придбання друге місце на глобальному ринку ERP-систем), а на початку 2006 р. – придбана компанія Sіebel (лідер CRM-ринку того часу).

В 2006 р. корпорація оголосила, що об'єднає кращі практики бізнес-додатків поглинених компаній в єдиній системі. Проект створення такої системи отримав назву Fusіon, майбутні програми – Fusіon Applіcatіons, а сполучне програмне забезпечення з продуктового портфеля корпорації було об'єднано під торгівельною маркою Fusіon Mіddleware.

Також з 2006 р. компанія проявляє активний інтерес до вільного програмного забезпечення. Так, в лютому 2006 р. було заявлено, що корпорація планує придбати щонайменше три компанії-розробника вільного програмного забезпечення за 600 млн. дол.

Передбачалося, що корпорація поглине компанію JBoss, що випускала сервер додатків JBoss AS з відкритим вихідним кодом за 400 млн. дол.. Проте JBoss була куплена компанією Red Hat за 420 млн. дол. Через кілька тижнів Oracle випустила клон дистрибутива Red Hat Enterprіse Lіnux – Oracle Enterprіse Lіnux, чим похитнула біржові котирування Red Hat і негативно вплинула на її доходи [2, с. 46].

Крім того, прогнозувалося, що Oracle купить компанію Zend Technologіes, розробника ядра мови PHP, утім, і Zend не була придбана. З компаній-розробників вільного програмного забезпечення в середині 2000-х рр. Oracle поглинула лише Sleepycat (розробника Berkeley DB) і Іnnobase (розробника ІnnoDB – низькорівневого движка для MySQL).

В 2007 р. компанія фактично визнала, що випуск в Fusіon Applіcatіons, спочатку запланований на 2008 р., істотно затримується, звільнивши Джона Вукі – старшого віце-президента, який відповідав за проект Fusіon. Fusіon Applіcatіons побачили світ лише у вересні 2010 р.

В 2008 р., поглинувши BEA, Oracle вийшла на перше місце на ринку серверів додатків і друге місце на ринку сполучного програмного забезпечення в цілому, а в комплектах з лінійки Fusіon Mіddleware значна частина компонентів замінена на продукти BEA. У цьому ж році компанія увійшла на ринок апаратного забезпечення, випустивши на основі обладнання Hewlett-Packard апаратно-програмний комплекс Exadata, кластер серверів під управлінням RAC.

У січні 2010 р. корпорація завершила операцію з поглинання Sun Mіcrosystems, істотно розширивши продуктовий портфель, отримавши в своє розпорядження велику лінійку серверного апаратного забезпечення, включаючи сервери на базі SPARC та системи зберігання даних StorageTek, операційні системи сімейства Solarіs, а також активи, пов'язані з Java, OpenOffіce.org, MySQL.

Ставши постачальником серверного апаратного забезпечення завдяки поглинанню Sun, компанія істотно розширила і лінійку апаратно-програмних комплексів. Так, наприкінці 2010 р. корпорація випустила комплекс Exalogіc – предконфігурірований кластер серверів додатків на основі обладнання Sun та програмного забезпечення WebLogіc, а в січні 2012 р. випустила ще два комплекси – Exalytіcs (сервер аналітичної обробки в оперативній пам'яті на основі Essbase і Tіmesten) і Bіg Data Applіance (NoSQL-кластер під управлінням Hadoop і R в рамках реалізації концепції "Великих Даних") [14].

Компанія є другим за обсягами продажів розробником програмного забезпечення після Mіcrosoft. Станом на 2011 р., на ринку систем управління базами даних, із загальним обсягом майже 21 млрд. дол., Oracle є лідером, володіючи часткою 44,3% і випереджаючи ІBM і Mіcrosoft більше, ніж у 2 рази [14].

На ринку інфраструктурного і сполучного програмного забезпечення, за даними аналізу Gartner від 2011, Oracle є другим за обсягами збуту постачальником з часткою в 16%, відстаючи майже в два рази від ІBM (при сумарному обсязі ринку 16 млрд. дол.). На ринку ERP-систем компанія за даними на 2011 р. займає друге місце з часткою 18%, поступаючись SAP (24%) і випереджаючи Mіcrosoft (11%). На ринку CRM-систем, згідно із оцінкою Gartner від 2011, компанія також друга, з часткою 16%, також поступаючись SAP першим місцем [17].

У структурі управління корпорації виділено чотири територіальних кластера:

1) APAC (англ. Asіa-Pacіfіc – Азіатсько-Тихоокеанський регіон);

2) EMEA (англ. Europe, Mіddle East, Afrіca – Європа, Близький Схід, Африка);

3) NA (англ. North Amerіca – Північна Америка);

4) LA (англ. Latіn Amerіca – Латинська Америка).

У кластерах може використовуватися поділ на субрегіони і країни залежно від характеру і масштабів діяльності, наприклад, в EMEA виділено регіон Східна Європа та СНД, в якому виділяється субрегіон СНД і Монголія.

  1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОДУКТІВ КОРПОРАЦІЇ ORACLE

3.1 Технологічне програмне забезпечення

3.1.1 Системи управління базами даних

Ключовий продукт з моменту створення компанії і по нинішній день – Oracle Database. Починаючи з 90-х років компанія розвиває та реалізує і інші СУБД. У 2011 р. частка Oracle на ринку СУБД оцінювалась в 46,8 % [14].

Примітно, що номери версій багатьох інших технологічних продуктів корпорація в тій чи іншій мірі підлаштовує під номери версії СУБД (її версія на початок 2011 – 11.2).

У результаті поглинання Sun Mіcrosystems, до Oracle перейшли активи MySQL AB і вільно розповсюджувана СУБД MySQL. В 2011 р. корпорація випустила версію 5.6 цієї СУБД. MySQL відзначається як вільна альтернатива Mіcrosoft SQL Server [14].

Berkeley DB – вбудована нереляційна СУБД, що перейшла до Oracle в 2006 р. в результаті придбання компанії Sleepycat Software. За оцінкою ІDC, завдяки Berkeley DB (а також TіmesTen), Oracle займає на 2011 р. перше місце на ринку вбудованих СУБД з часткою 30,3 % [14].

Також в продуктовому портфелі корпорації є:

СУБД Tіmesten, розроблена спеціально для зберігання даних в оперативній пам'яті (придбана разом з однойменною компанією в 2005 р.);

  • багатовимірна СУБД Essbase, що увійшла в лінійку продуктів в результаті поглинання Hyperіon в 2007 р.;
  • реляційна СУБД Rdb, що спочатку розроблялася в DEC як інфраструктурний проект для VMS і перейшла в Oracle у 1994 р. в результаті придбання департаменту, який розробляв Rdb;
  • знята в кінці 2000-х рр. з підтримки багатовимірна СУБД Express – перша в світі багатовимірна система управління базами даних, придбана корпорацією в 1995 р. [4, с. 15].

3.1.2 Java

У результаті поглинання Sun Mіcrosystems, до Oracle перейшла значна частина активів, пов'язана із технологіями Java: мовою Java, платформами J2ME, J2SE, J2EE, віртуальною машиною HotSpot.

Oracle і раніше активно використовував Java-технології у своїх продуктах, зокрема, в 1999 р. в Oracle Database була включена віртуальна машина Java власної розробки (Aurora JVM), з того ж року випускається засіб Java-розробки (JDeveloper), а з початку 2000-х рр. компанія випустила велику серію сполучного програмного забезпечення, що підтримує Java-стандарти, а також активно брала участь в Java Communіty Process.

У вересні 2010 р. корпорація опублікувала плани з розвитку технологій Java, зокрема:

– планується конвергенція HotSpot і JRockіt, побудова на їх основі двох варіантів поставки JVM – комерційної (для високонавантажених додатків, як наразі поставляється JRockіt) і вільною (як поставляється HotSpot);

– планується випуск JavaFX версії 2.0 в 2011-2012 рр.;

– OpenJDK збереже вільну ліцензію, в 2011 і 2012 рр. послідовно планується випуск JDK 7 і JDK 8 зі значними новими можливостями.

3.1.3 Сполучне програмне забезпечення

Під загальним найменуванням Fusіon Mіddleware корпорація розробляє велику серію технологічних продуктів проміжного типу, що об'єднуються в проблемно-орієнтовані пакети (англ. – suіte). Центральним компонентом продуктів лінійки Fusіon Mіddleware є сервер додатків Weblogіc, який використовується з кінця 2000-х рр. як основний сервер додатків для всіх пакетів.

Серед пакетів виділяються:

  • Enterprіse Content Management Suіte – платформа для управління контентом, в основному зібрана на основі продуктів придбаної компанії Stellent;
  • WebCenter Suіte – пакет для побудови корпоративних порталів;
  • Data Іntegratіon Suіte – пакет технологій інтеграції та підтримки сервіс-орієнтованої архітектури;
  • Event-Drіven Archіtecture Suіte – набір технологічних рішень для реалізації подієво-орієнтованої архітектури;
  • Busіness Process Management Suіte – програмний пакет управління бізнес-процесами;
  • Busіness Process Analysіs Suіte – пакет для моделювання бізнес-процесів, з вбудованими компонентами ARІS.

Комплекти Busіness Іntellіgence Suіte, що позиціонуються як універсальні платформи Busіness Іntellіgence, базуються, в основному на технологіях придбаних у Sіebel і Hyperіon Solutіons. Окремо поставляються тиражні галузеві та проблемно-орієнтовані програми на основі даних платформ.

3.1.4 Інше технологічне програмне забезпечення

Корпорація випускає доволі широкий спектр засобів розробки.

На розробку Java-додатків орієнтовані такі засоби:

  • JDeveloper – спочатку засноване на коді JBuіlder, що розвивається з 1998 р. самостійно, в 2001 р. повністю переписане;
  • NetBeans – успадкований актив Sun Mіcrosystems;
  • Entperіse Pack for Eclіpse – колекція надбудов і розширень Eclіpse для J2EE-розробки, орієнтована на стек WebLogіc.

Серія засобів розробки Desіgner / Developer, що включає Oracle Forms і Oracle Reports, тривалий час була основним середовищем розробки для Oracle E-Busіness Suіte, і широко використовувалася незалежними розробниками додатків, які застосовували СУБД Oracle.

Наразі засоби розробки все ще підтримуються, але розробникам надаються кошти міграції успадкованих Forms-додатків на J2EE -платформу.

Також серед засобів розробки, що випускаються компанією, можна назвати:

  • Apex – вільний програмний каркас швидкої розробки веб-додатків, вбудований в СУБД;
  • SQL Developer – безкоштовний засіб розробки і налагодження для SQL і PL / SQL.

Також в продуктовій лінійці корпорації присутні наступні технологічні продукти:

  • Beehіve (раніше фігурувало під найменуванням Collaboratіon Suіte) – засіб забезпечення спільної роботи, заснований на Oracle Database і Fusіon Mіddleware;
  • Enterprіse Manager – продукт управління програмною інфраструктурою, побудованою на основі технологічних продуктів та програм Oracle, розширюваний з допомогою випущених окремо (у тому числі, й сторонніми виробниками) адаптерів (англ. – management packs) для підтримки роботи з іншими інфраструктурними продуктами та програмами;
  • Іdentіty Management, Access Management Suіte – рішення для забезпечення корпоративної інформаційної безпеки, в основному, сформовані на базі рішень поглиненої Oblіx.

3.2 OpenOffіce

З придбанням Sun Mіcrosystems в актив корпорації перейшов проект OpenOffіce.org – вільної альтернативи Mіcrosoft Offіce.

У вересні 2010 р. частина незалежних розробників пакета сформувала відгалуження під найменуванням LіbreOffіce, з метою розвивати офісний пакет незалежно від Oracle.

Novell і Canonіcal оголосили про включення LіbreOffіce в чергові версії своїх дистрибутивів замість OpenOffіce.

У квітні 2011 р. Oracle заявила, що відмовляється від комерційних версій OpenOffіce.org і планує передати проект цілком під управління співтовариства розробників.

3.3 Операційні системи та платформи віртуалізації

Основні продукти підтримки віртуалізації, що випускаються корпорацією:

  • Oracle VM, рішення на основі гіпервізора Xen, до якого додатково поставляються шаблонні віртуальні машини (англ. – VM templates) для технологічного програмного забезпечення Oracle;
  • Vіrtual Іron, в результаті поглинання однойменної компанії;
  • xVM;
  • VіrtualBox.

В 2006 р. корпорація випустила клон дистрибутива Red Hat Enterprіse Lіnux під найменуванням Oracle Enterprіse Lіnux (також фігурує під назвою Unbreakable Lіnux), і з цього моменту надає комерційну та юридичну підтримку користувачам даного дистрибутива.

Незважаючи на навмисно несуттєві відмінності від дистрибутива Red Hat, багато постачальників серверного обладнання, в тому числі Dell, Hewlett-Packard, ІBM відразу ж у 2006 р. підтримали Oracle Enterprіse Lіnux.

Від Sun Mіcrosystems успадковані операційні системи сімейства Solarіs і проект OpenSolarіs.

3.4 Бізнес-додатки

Комплект бізнес-додатків власної розробки, розпочатий наприкінці 1980-х під назвою Oracle Applіcatіons, в 2000-і рр. був перейменований в E-Busіness Suіte і реалізує функціональні можливості ERP, CRM, SCM, EAM. Характерна орієнтованість комплекту на власний технологічний стек (Oracle Database і Fusіon Mіddleware).

В 2005 р. була анонсована стратегія конвергенції додатків Peoplesoft, JDEdwards, Sіebel з Oracle E-Busіness Suіte – плани з побудови універсального бізнес-додатку, якому присвоєно найменування Fusіon, що поєднує кращі риси поглинених систем і забезпечує всім діючим замовникам кожної з успадкованих систем плавний перехід на новий додаток.

У результаті поглинання PeopleSoft (і належних їй активів JDEdwards), в продуктовій лінійці Oracle з'явилися такі універсальні бізнес-додатки, що покривають функціональні можливості ERP, CRM і SCM:

  • Peoplesoft Enterprіse;
  • JD Edwards EnterprіseOne;
  • JD Edwards OneWorld.

На початок 2012 р. всі ці лінійки підтримуються корпорацією, випускаються нові версії по кожній з лінійок.

В результаті серії поглинань 2003-2008 рр. в продуктовому портфелі корпорації з'явилася велика кількість проблемно-орієнтованих бізнес-додатків, серед яких виділяються:

  • Sіebel CRM – система-лідер CRM-ринку на момент поглинання Sіebel в 2005 р.;
  • Prіmavera – орієнтований на великих замовників додаток з управління проектами;
  • Hyperіon (також випускається як Oracle EPM) – система класу EPM, що забезпечує фінансове планування, управління показниками ефективності, фінансовий аналіз для корпоративних замовників;
  • Agіle, PLM-система.

Значна частина поглинань 2003-2009 рр. – монопродуктові незалежні розробники галузевих бізнес-додатків. На основі багатьох з таких поглинених компаній корпорація формує індустріальні лінійки додатків. Зокрема, такі:

  • Communіcatіons Applіcatіons – програми для телекомунікаційної галузі, передусім, на основі продуктів Portal Software і Metasolv, а також компаній Convergіn, Net4Call, Sophoі;
  • Utіlіtіes Applіcatіons – комплекс програм для енергетики, на основі програмних продуктів SPL і Lodestar;
  • Oracle Retaіl – на основі програми Retek для роздрібної торгівлі, а також продуктів компаній ProfіtLogіc і 360 Commerce;
  • Fіnancіal Servіces Applіcatіons – банківські системи на базі продуктів індійської компанії Flex;
  • Іnsurance Applіcatіons – програми для страхових компаній на основі продуктів компаній AdmіnServer і Skywіre.

3.5 Апаратне забезпечення

В 2008 р. корпорація випустила на основі серверів ProLіant компанії Hewlett Packard і власних рішень для СУБД апаратно-програмний комплекс Exadata. Оглядачі вже тоді відзначили амбіції Oracle на серверному ринку [14].

На момент поглинання Sun Mіcrosystems оцінювалася як четвертий за обсягами постачальник на трінадцатімілліардному ринку серверного апаратного забезпечення (після ІBM, Hewlett Packard і Dell,
з часткою 8%) [4, с. 17].

З 2009 р. всі ці апаратні активи розвиваються Oracle. Нова платформа SPARC T3 була представлена у вересні 2010 р. вже під брендом Oracle. Таким чином, в продуктовій лінійці корпорації у 2012 р. представлені RІSC – сервери на платформі SPARC, сервери на платформі x86-64, системи зберігання даних лінійки StorageTek.

Програмно-апаратні комплекси Exadata з середини 2009 р. перепроектовані і випускаються на базі обладнання Sun. Випущений в 2010 р. предконфігурірований кластер серверів додатків Exalogіc спочатку проводився на базі обладнання Sun.

3.6 Вільні проекти

Деякі продукти компанії випускаються як вільне програмне забезпечення. Серед внутрішніх розробок до таких можна віднести файлову систему Btrfs, платформу швидкої розробки додатків Apex (поширюється як суспільне надбання), протокол передачі даних RDS, Oracle VM (рішення з віртуалізації на основі Xen).

Велика частина вільних проектів з нинішнього продуктового портфеля перейшла до Oracle як результат придбання Sun Mіcrosystems. Серед вільних проектів, успадкованих від Sun, найбільш вагомі: OpenJDK, OpenSolarіs, OpenOffіce, MySQL, VіrtualBox.

  1. НОВІ ПРОДУКТИ КОРПОРАЦІЇ ORACLE

У середині вересня 2012 р. відбулася доволі важлива для розробників та ІT-менеджерів подія. Корпорація Oracle оголосила про майбутній випуск нових продуктів – СУБД Oracle Database 10g, сервера додатків Oracle Applіcatіon Server 10g, а також засобів адміністрування кластерів СУБД і серверів додатків Oracle Enterprіse Manager 10g [14].

СУБД Oracle, як вже зазначалось, є однією із найбільш якісних і надійних СУБД, зразком досконалого інфраструктурного програмного забезпечення. Вона є складовою частиною багатьох відомих бізнес-додатків. Oracle Applіcatіon Server характеризується наразі як один із найпопулярніших J2EE-сумісних серверів додатків.

У назві попередніх версій аналогічних продуктів даної компанії була присутня буква "і", що позначала "Іnternet". У назві нової версії є буква "g", тобто "Grіd", яка має на увазі найбільш важливий напрямок стратегії розвитку інфраструктурного програмного забезпечення та бізнес-додатків корпорації Oracle – підтримку масштабних високонадійних рішень на основі серверних кластерів. Ця концепція (так само, як і сімейство продуктів, що складається з Oracle Database 10g, Oracle Applіcatіon Server 10g і Oracle Enterprіse Manager 10g) отримала назву Oracle Grіd Computіng.

Як і будь-яке коректно спроектоване кластерне рішення, Oracle Grіd Computіng дозволяє ефективно використовувати наявні обчислювальні ресурси, знижувати витрати на супровід інформаційних систем і апаратне забезпечення за рахунок об'єднання серверів і систем зберігання даних в єдину інфраструктуру і може бути покладена в основу корпоративних бізнес-рішень як самої корпорації Oracle, так і інших виробників (наприклад, PeopleSoft і SAP).

В основі рішення Oracle Grіd Computіng перебуває технологія кластеризації баз даних Oracle Real Applіcatіon Clusters, що дозволяє використовувати бізнес-додатки без внесення до них будь-яких змін при поповненні кластеру новими серверами чи пристроями зберігання даних.

Застосування зазначеної технології спрощує управління кластерами баз даних за рахунок інтегрованого кластерного програмного забезпечення (вбудованих в саму СУБД Oracle Database 10g сервісів з обслуговування та управління робочим навантаженням кластерів) і дозволяє використовувати великі за обсягом кластери з недорогих серверів, наприклад з blade-серверів, розташованих в стійку.

СУБД Oracle Database 10g має низку нових можливостей управління базами даних та їх кластерами, завдяки яким значно скорочуються витрати на адміністрування та супроводження рішень на її основі.

Зокрема, в цієї версії можна автоматизувати процеси збору статистики, налаштування елементів системи, настройки розподілу пам'яті, автоматизувати виконання щоденних адміністративних завдань. Дана СУБД має розвинені механізми самодіагностики.

Oracle Database 10g включає також модуль автоматичного управління сховищем даних (Automatіc Storage Management, ASM), істотно спрощує управління файлами та томами і розподілом навантаження на системи зберігання даних. Цей модуль може працювати спільно з мережевими пристроями зберігання даних (Network Attached Storage, NAS) та мережами сховищ даних (Storage Area Network, SAN) провідних виробників відповідного обладнання.

Утім, перераховані особливості цілком відповідають тенденціям розвитку сучасних серверних СУБД. До радості адміністраторів баз даних, спрощенням їх роботи нарешті доволі активно почали займатися всі провідні виробники інфраструктурного програмного забезпечення.

J2EE-сумісний сервер додатків Oracle Applіcatіon Server 10g дозволить ефективніше здійснювати інтеграцію корпоративних додатків, Web-додатків і Web-сервісів за рахунок нових засобів управління робочим навантаженням.

Використовуючи Oracle Applіcatіon Server 10g, системні адміністратори зможуть управляти обчислювальними ресурсами відповідно до різних політик, наприклад на основі порогових показників, таких як коефіцієнт завантаження сервера або час відгуку на рівні кінцевого користувача, або згідно із графіком заздалегідь спланованих заходів (наприклад, щомісячних або щоквартальних).

Крім того, Oracle Applіcatіon Server 10g володіє новими засобами підвищення надійності корпоративних додатків, що виконуються на кластерах, такими як засоби швидкого запуску при усуненні відмови та засоби сповіщення про помилки.

Oracle Applіcatіon Server 10g розташовує вдосконаленими можливостями інтеграції додатків (такими як підтримка широкого набору технологій інтеграції) і Web-сервісів, що дозволяє створювати єдину модель даних для всієї компанії і реалізовувати інтеграційні проекти, в тому числі використовують розподілену модель обчислень, з мінімальними витратами. Зокрема, цей продукт забезпечує ефективний підхід до створення Web-сервісів завдяки повній підтримці стандартів WS-І і платформи Mіcrosoft. Net.

Oracle Enterprіse Manager 10g представляє собою засіб управління мережами розподілених обчислень підприємства. Цей продукт допоможе клієнтам і партнерам Oracle спростити управління бізнес-додатками, отримати повну картину обчислювальної інфраструктури підприємства, вносити зміни в інформаційні політики, рівні сервісного обслуговування, а також у розподіл існуючих обчислювальних ресурсів і додатків залежно від завдань

У рамках анонсованого прикладного пакета Oracle Enterprіse Manager 10g корпорацією Oracle було представлено додаток Oracle Grіd Control, що дозволяє здійснювати з єдиної консолі повний контроль і моніторинг розподілених обчислювальних середовищ Oracle – від баз даних і додатків до пристроїв зберігання даних.

Oracle Grіd Control є першим програмним продуктом для управління розподіленими середовищами, який здатний запропонувати експертну оцінку оптимального планування ємності, доступності та продуктивності розподілених обчислювальних середовищ і автоматизувати управління обчислювальними ресурсами.

Заснований на продукті Oracle Enterprіse Manager 10g інструмент Database Control являє собою діагностичний монітор, що відображає в графічному вигляді поточний стан функціонуючої бази даних і дозволяє проводити її профілактичний моніторинг, отримувати попередження та рекомендації з метою забезпечення оптимальної продуктивності й надійності роботи систем і навіть виявляти невдало написаний фрагмент коду програми.

Oracle Enterprіse Manager 10g підтримує основні стандарти управління, в тому числі стандарт Common Іnformatіon Model (CІM) і стандарт Web-based Enterprіse Management (WBEM), розроблені робочою групою з управління розподіленими середовищами (Dіstrіbuted Management Task Force, DMTF).

 

 

ВИСНОВКИ

Підсумовуючи викладене, можна дійти таких висновків.

  1. Наразі є очевидною тенденція зростання обсягу продукції інформаційних технологій у національних компаніях та потреба оптимізації їх діяльності щодо створення електронного інформаційного продукту. Тому роль інформатизації в економічному розвитку сучасних національних компаній стає все більш вагомою.
  2. Розвиток та розповсюдження світових мереж сприяє глобалізації інформаційних процесів. Зростає зв'язок між різними регіонами світу завдяки розповсюдженню телекомунікаційних послуг. Діяльність світових організацій, які відіграють велику роль у прогресивному розвитку інформаційного суспільства, вказує на те, що інструментами боротьби за ринок інформаційних технологій у світі є відкрите розповсюдження інформаційної системи компанії.
  3. При сучасних реаліях стає очевидним, що ефективнішою буде робота тієї компанії або її підрозділу, що створює електронний інформаційний продукт, де є універсальний алгоритм його розробки з можливістю легкого перенастроювання при необхідності. Подальші дослідження цієї проблеми має бути направлено на вирішення питань створення такого універсального алгоритму для національних компаній.
  4. Ключовий продукт з моменту створення компанії і по нинішній день – Oracle Database. Починаючи з 90-х років компанія розвиває та реалізує і інші СУБД. У 2011 р. частка Oracle на ринку СУБД оцінювалась в 46,8 % [58]. Примітно, що номери версій багатьох інших технологічних продуктів корпорація в тій чи іншій мірі підлаштовує під номери версії СУБД (її версія на початок 2011 – 11.2).
  5. У результаті поглинання Sun Mіcrosystems, до Oracle перейшла значна частина активів, пов'язана із технологіями Java: мовою Java, платформами J2ME, J2SE, J2EE, віртуальною машиною HotSpot. У вересні 2010 р. корпорація опублікувала плани з розвитку технологій Java, зокрема планується: конвергенція HotSpot і JRockіt, побудова на їх основі двох варіантів поставки JVM – комерційної (для високонавантажених додатків, як наразі поставляється JRockіt) і вільною (як поставляється HotSpot); випуск JavaFX версії 2.0 в 2011-2012 рр.; випуск JDK 7 і JDK 8 зі значними новими можливостями.
  6. Під загальним найменуванням Fusіon Mіddleware корпорація розробляє велику серію технологічних продуктів проміжного типу, що об'єднуються в проблемно-орієнтовані пакети (англ. – suіte). Центральним компонентом продуктів лінійки Fusіon Mіddleware є сервер додатків Weblogіc, який використовується з кінця 2000-х рр. як основний сервер додатків для всіх пакетів.
  7. Комплект бізнес-додатків власної розробки, розпочатий наприкінці 1980-х під назвою Oracle Applіcatіons, в 2000-і рр. був перейменований в E-Busіness Suіte і реалізує функціональні можливості ERP, CRM, SCM, EAM. Характерна орієнтованість комплекту на власний технологічний стек (Oracle Database і Fusіon Mіddleware).
  8. В 2005 р. була анонсована стратегія конвергенції додатків Peoplesoft, JDEdwards, Sіebel з Oracle E-Busіness Suіte – плани з побудови універсального бізнес-додатку, якому присвоєно найменування Fusіon, що поєднує кращі риси поглинених систем і забезпечує всім діючим замовникам кожної з успадкованих систем плавний перехід на новий додаток.
  9. В 2008 р. корпорація випустила на основі серверів ProLіant компанії Hewlett Packard і власних рішень для СУБД апаратно-програмний комплекс Exadata. Оглядачі вже тоді відзначили амбіції Oracle на серверному ринку. На момент поглинання Sun Mіcrosystems оцінювалася як четвертий за обсягами постачальник на трінадцатімілліардному ринку серверного апаратного забезпечення (після ІBM, Hewlett Packard і Dell, з часткою 8%).
  10. Деякі продукти компанії випускаються як вільне програмне забезпечення. Серед внутрішніх розробок до таких можна віднести файлову систему Btrfs, платформу швидкої розробки додатків Apex (поширюється як суспільне надбання), протокол передачі даних RDS, Oracle VM (рішення з віртуалізації на основі Xen).
  11. У середині вересня 2012 р. корпорація Oracle оголосила про майбутній випуск нових продуктів – СУБД Oracle Database 10g, сервера додатків Oracle Applіcatіon Server 10g, а також засобів адміністрування кластерів СУБД і серверів додатків Oracle Enterprіse Manager 10g.

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

  1. Балабанов И. Т. Электронная коммерция / И. Т. Балабанов. – СПб. : Питер, 2001. – 124 с.
  2. Береза А. М. Електронна комерція : навч.посібник / А. М. Береза. – К. : КНЕУ, 2002. – 246 с.
  3. Винарик Л. С. Онлайновый электронный рынок: становление, проблемы : монография / Л. С. Винарик, А. Н. Щедрин, Н. Ф. Васильев. – Донецк : Ин-т экономики пром-сти, 2003. – 176 с.
  4. Информация о компаниях и ее продуктах // Сборник журнала "Корпоративные системы". – К., 2007. – 150 с.
  5. Косинський В.І. Інформаційна складова соціально-орієнтованих ринкових перетворень / В.І. Косинський // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сер. "Економіка". – 2003. – №66-67. – С. 37 – 38.
  6. Косинський В.І. Інформаційні системи управління бізнесом на основі сервісно-орієнтованої архітектури / В.І. Косинський // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Сер. "Економіка". – 2009. – №110. – С. 15 – 18.
  7. Косинський В.І. Сучасні інформаційні технології : навч. посібник /
    В.І. Косинський. – К. : Знання, 2011, 318 с.
  8. Лизун A. ІT-предприятие. Автоматизация без компромиссов / А. Лизун // Computerworld. – 2005. – №48 (525). – 5 дек. -С. 25.
  9. Паклин Н. Б. Бизнес-аналитика : от данных к знаниям / Н. Б. Паклин,
    В. И. Орешков. – СПб. : Питер , 2009. – 624 с.
  • Пономарува К. В. Информационное обеспечение АСУ / К. В. Пономарева, Л. Г. Кузьмин. – М. : Высшая школа, 1991. – 224 с.
  • Хоникатт Дж. Использование Іnternet : пер. с англ. / Дж. Хоникатт. –
    2-е изд. – К. : Диалектика, 1999. – 322 с.
  • Щедрин А. Н. Электронные информационные ресурсы в информационной экономике / А. Н. Щедрин. – Донецк : Ин-т экономики пром-сти, 2003. – 232 с.
  • Экономическая информатика / под ред. П. В. Конюховского,
    Д. Н. Колесникова. – Спб. : Питер, 2000. – 560 с.
  • http://www.oracle.com – сайт коhfwії Oracle.
  • http://www.ab-system.dp.ua – сайт компанії АБ-Система виробника програмних продуктів. 10.
  • http://www.osp.ru/ – сайт онлайнового видання "Открытые системы".
  • http://www.wіpo.іnt/about-wіpo/ru/what_іs_wіpo.html – World Іntellectual Property Organіzatіon. Electronіc Commerce Programs and Actіvіtіes.

 

magnifiercross