1.2 Аналіз зовнішніх ринків обладнання для АЗС
У 2008-2009 р.р. на зовнішніх ринках обладнання для АЗС намітилася стійка тенденція до поновлення старого парку ПРК за рахунок нових сучасних моделей усіх світових виробників. Ця тенденція була обумовлена загальною ситуацією в економіці України й на світовому ринку продажу світлих нафтопродуктів зокрема.
У цей період сформувалися основні оператори на роздрібному ринку світлих нафтопродуктів, готові інвестувати в розвиток своїх мереж АЗС, ринок почав набувати рис олігополії.
По суті, у 2008-2009 р.к. найбільш впливовими на ринку продажу світлих нафтопродуктів були російські компанії "Авіас", "Альфа-Нафта", "Галнегфтегаз", "Континіум" (WOG), ТНК, Лукойл, Татнафта. Важлива частка реалізації в східному регіоні України припадала на "Гефест", "Parallel", "Логрус". Й наразі всі перелічені компанії продовжують посилювати свої позиції в рідних для них регіонах і намагаються стати лідером серед своїх конкурентів на ринку України.
Спільним для цих компаній залишається одне: вони будують і реконструюють АЗС, встановлюють на своїх станціях нове сучасне дороге обладнання, прагнуть до підвищення ефективності роботи станцій.
За характером обладнання, його кількістю та основними характеристиками ринок обладнання для АЗС поділяються на такі сегменти:
1) ринок обладнання для автозаправних станцій (АЗС).
АЗС – комплекс будинків, споруд, технологічного обладнання, призначений для приймання, зберігання моторного палива та заправлення ним автотранспорту (мототранспорту);
2) ринок обладнання для автозаправних комплексів (АЗК).
АЗК – автозаправна станція з об'єктами (будинками, спорудами, приміщеннями) сервісного обслуговування водіїв, пасажирів (роздрібна торгівля продуктами харчування), автотранспорту (технічного обслуговування, миття автомобілів, роздрібна торгівля запасними частинами, мастильними речовинами);
3) ринок обладнання для автомобільних газозаправних станцій (АГЗС).
АГЗС – автозаправна станція, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту лише скрапленими вуглеводневими газами;
4) ринок обладнання для автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій (АГНКС).
АГНКС – автозаправна станція, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту лише стисненим природним газом;
5) ринок обладнання для багатопаливних автозаправних станцій (БП АЗС).
БП АЗС – автозаправна станція, технологічне обладнання якої призначено для заправлення автотранспорту моторним паливом двох або трьох видів, серед яких – рідке моторне паливо (бензин або дизельне паливо), СВГ і СПГ;
6) ринок обладнання для блочних автозаправних станцій (БАЗС).
БАЗС – автозаправна станція з підземним розташуванням резервуарів зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту лише рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом). Характеризується розміщенням паливороздавальних колонок (ПРК) над резервуаром зберігання палива;
7) ринок обладнання для контейнерних автозаправних станцій (КАЗС).
КАЗС – автозаправна станція з наземним або надземним розташуванням резервуарів зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту лише рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом). Характеризується розміщенням ПРК у контейнері зберігання палива;
8) ринку обладнання для модульних автозаправних станцій (МАЗС).
МАЗС – автозаправна станція з наземним розташуванням резервуарів для зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту лише рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом). Характеризується розосередженим розташуванням ПРК та резервуара зберігання палива;
9) ринок обладнання для традиційних автозаправних станцій (ТАЗС).
ТАЗС – автозаправна станція з підземним розташуванням резервуарів зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту лише рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом). Характеризується розосередженим розташуванням резервуарів зберігання палива і ПРК;
10) ринок обладнання для паливозаправних пунктів (ПЗП).
ПЗП – автозаправна станція, яка розташована на території підприємства і призначена для заправлення автотранспорту, який належить підприємству;
11) ринок обладнання для пересувних автозаправних станцій (ПАЗС).
ПАЗС – автозаправна станція, технологічне обладнання якої встановлено на базі автомобільного шасі, причепі чи напівпричепі.
Найбільш перспективним в зарубіжних країнах наразі є проектування та будівництво багатопаливних автомобільних заправних станцій (МАЗС), які складаються із газонаповнювальних компресорних станцій (АГНКС) та автомобільних газозаправних станцій (АГЗС). Така ж тенденція актуальна й для України.
У багатьох країнах світу вельми популярні автоматичні АЗС. В Україні через труднощі із законодавчою базою дана конфігурація АЗС у сфері комерційної реалізації нафтопродуктів ще недавно була нелегітимною. Все змінилося, коли в Полтаві у вересні 2008 р. при стаціонарній АЗС компанії "Автотранс" була введена в експлуатацію перша станція з автоматичним платіжним терміналом, використання фкої дозволяє споживачам купувати паливо без участі оператора. Поставку обладнання, пусконалагоджувальні роботи й введення в експлуатацію здійснила компанія "Баррел-Україна". Ця ж компанія поставила автоматичний платіжний термінал Hectronіc Hecflіt 44 (Німеччина), за допомогою якого здійснюється прийом платежів і генеруються команди про відпустку палива.
Світова тенденція до збільшення числа ААЗС базується, перш за все, на тому, що будівництво та утримання автоматичного об'єкта обходяться порівняно зі стаціонарним дешевше і тому мають більш короткий період окупності. Крім того, відсутність персоналу дає можливість продавати паливо дещо дешевше, що приваблює додаткових клієнтів.
На зовнішніх ринках обладнання для АЗС реалізується така продукція.
І. Обладнання для градирування резервуарів.
ІІ. Паливнороздавальні колонки (ПРК).
ПРК призначені для заправки автомобілів паливом, а також для вимірювання й обліку відпущеного палива. Наразі асортимент ПРК, представлених на ринку обладнання для АЗС, доволі широкий.
Відкриваючи АЗС і вибираючи найбільш відповідні для неї ПРК, потрібно враховувати низку чинників.
Якщо АЗС розташована в селіщі, далеко від завантаженої автомобілями автомагістралі й розрахована на незначну кількість клієнтів, то краще придбати одинарну ПРК. Одинарні ПНК спроектовані спеціально для обслуговування одного автомобіля в кожен конкретний момент часу. Якщо ж АЗС функціонує поблизу шосе й ціни обумовлені попитом, то економічно доцільнішим є придбання подвійної ПРК хоча б для того виду палива, яке користується найбільшим попитом. Подвійні ПРК призначені для обслуговування двох автомобілів в один і той же час. Використання на АЗС таких ПРК дозволяє скоротити автомобільні черги за паливом, кількість автомобілістів, котрі вирішили не очікувати заправки і відправилися шукати для цього іншу АЗС, а також збільшить пропускну спроможність ПЗС, отже, її прибуток.
ПРК бувають з ручним і з електричним приводами. При наявності електричного приводу механізмами ПРК автоматично забезпечується припинення подачі палива після видачі потрібного обсягу, який встановлюється спеціальним пристроєм. Колонки із ручним приводом наразі можна знайти лише в музеї.
Світовим лідером на ринку обладнання для АЗС є компанія Gіlbarco Veeder-Root (CША) Компанія пропонує сотні виробів для автоматизації заправки автомобілів, будучи провідним постачальником комплексних рішень в галузі роздрібних продажів бензину та іншого палива.
ПРК, виготовлені компанією (ПРК SK700-ІІ, ПРК SK700, ПРК 397G) відомі своєю міцністю і надійністю. Якість та надійність колонок закладено в її конструкцію – від патрубка до пістолета. Корпус з нержавіючої сталі, порошкове покриття панелей, застосування новітньої технології фарбування корпусу дисплея дозволили компанії створити довговічну в експлуатації колонку, що відрізняються високою надійністю.
Найбільшим російським виробником обладнання для АЗС є ЗАТ "Нара". Головна характеристика функціонування продукції, що виробляється ЗАТ "Нара" – це надійна робота у всіх кліматичних зонах, доступний сервіс, великий ресурс напрацювання на відмову, застосування високоякісної електроніки.
ПРК "Нара-28" – сучасна та надійна паливороздавальна колонка, що застосовується при новому будівництві й реконструкції АЗС. Різні варіанти комплектації дозволяють зробити оптимальний вибір цього устрою під певні завдання. Невисока ціна, простота обслуговування і установки роблять цю колонку незамінною для використання на невеликих, а також відомчих АЗС. Застосування механічного відлікового пристрою дозволяє комплектувати дану ПРК ручним приводом для видачі палива в умовах збоїв з електропостачанням.
Основними напрямками роботи спільного підприємства Tatsuno S-Bench (Японія -США) є виробництво та сервісне обслуговування вимірювально-керувальних систем і паливороздавального обладнання для сучасних АЗС.
ПРК цієї компанії серії BMP 2000 SHARK STANDART – новий модельний ряд ПРК, створений на базі серії BMP 2000 SHARK. Зберігши основні переваги колонок попереднього рівня – невисока вартість, простоту установки і обслуговування – нові ТРК уніфікованими з корпусними деталями BMP 2000 SH, на 20 см вище і мають кращий зовнішній вигляд. Рекомендуються для установки на малих і середніх АЗС. Оптимально підходять для реконструйованих АЗС. Колонка BMP 2013 SH має два робочих дисплея на відміну від односторонньої ТРК BMP 2011 SH.
ІІІ. Комплектуючі до ПРК, а саме: лічильники рідини; моноблоки; електричні двигуни; датчики імпульсів; клапани відсічки; пістолети OPW; підставки; пульти дистанційного управління.
В асортиментному ряді комплектуючих ПРК для АЗС значуще місце займають крани паливороздавальні (пістолети для колонок), що є складовою частиною конструкції ПРК для АЗС. За допомогою крана для ПРК здійснюється наливання палива до баку транспортного засобу або до іншої ємкості.
Основним параметром, що визначає споживчі властивості кранів паливороздавальних (пістолетів для колонок) вважається гідравлічна характеристика.
Гідравлічна характеристика кранів для ПРК (пістолетів для ПРК) обумовлена залежністю пропускної спроможності кранів ПРК від тиску на вході. Ця характеристика встановлюється в технічних умовах і експлуатаційній документації на кран для ПРК конкретного типу. Високотехнологічна конструкція ерпнів для ПРК передбачає їх абсолютну герметичність.
Традиційно ПРК, вироблені в Європі, комплектуються паливороздавальними пістолетами ZVA, оскільки це єдиний європейський виробник. Паливороздавальними кранами ZVA комплектуються ТРК таких виробників як: Dresser Wayne (шведський і німецький дивізіони), Tokheіm (Бельгійський дивізіон), Zalzkotten (Німеччина), Sheіd & Bahmann (Німеччина) та інші європейські ПРК. Жоден виробник ПРК в США не комплектує свою продукцію паливороздавальними пістолетом ZVA. Уони, а саме Dresser Wayne (США), Tokheіm (США), Shlumberger (США) та інші американські ПРК, комплектуються паливороздавальними пістолетами Emco Wheaton (США). Останнім часом набувають розповсюдження паливороздавальні пістолети таких виробників: Elaflex (Німеччина), Hefa – Чеська республіка, OPW – Росія, 11AL (США).
Паливороздавальні пістолети – це складова частина ПРК, пристрій, через яке безпосередньо відбувається налив палива до баку автомобіля або до іншої ємності. Основними моментами, які характеризують роботу ПРП, є:
– опір, що створюється ПРП у ланцюзі;
– робота відсікача (спеціальний пристрій ПРП);
– зносостійкість ПРП стосовно зовнішніх факторів.
ПРП є вузлом в гідравлічному ланцюзі й створює певний опір або свого роду перешкоду для безперешкодного надходження палива з ПРК до баку автомобіля. На подолання згаданої перешкоди системою ПРК в цілому потрібне якесь зусилля. Тобто для видачі певної кількості палива в певний період часу системі в цілому необхідна певна потужність. Різні ПРП мають різну потужність системи для видачі однієї тієї ж кількості палива в певний період часу. Чим більше потужності необхідно для подолання перешкоди, створюваної ПРП, тим більше енерговитрати системи, зношеність гідравлічної частини і нижче КПД системи в цілому. Отже, ПрП тим краще, чим менше опір і навантаження на систему ПРК він створює.
З усього вищевикладеного можна зробити висновок, що з технічної точки зору, найкраще поводять себе такі ПРП як ZVA, Hefa і Emco Wheaton.
Наразі на ринку України ПРП ZVA можна придбати за ціною від 130 до 160 євро за штуку, ПРП Hefa від 75 до 100 євро, OPW – від 40 до 50 дол, Emco Wheaton – 58 дол.
Ще одним вадливим комплектуючим ПРК є шланги.
Шланг паливороздавальний для ПРК, іменований часто як рукав для ПРК, є одним із ключових компонентів ПРК для АЗС. Рукав для ПРК потрібен для виконання основної функції ПРК для АЗС – подачі нафтопродуктів. Саме тому, підбираючи рукав для ПРК, важливо врахувати багато чинників.
Рукав для ПРК має характеризуватися такими якостями: висока міцність конструкції, легкість в користуванні й конкурентоспроможні ціни. Сучасні тенденції ведення автозаправного бізнесу передбачають, що будь-яке устаткування, будь-які запчастини для ПРК, у тому числі й рукав для ПРК, повинен відповідати цілому ряду вимог: якість, надійність, міцність, простота експлуатації.
На ринку обладнання для АЗС найбільш широко представлені рукави для ПРК виробництва Emco Wheaton (США), OPW (США), Elaflex (Німеччина).
Emco Wheaton (США) спеціалізується на виробництві всього спектра аксесуарів для автозаправних станцій, в тому числі й на рукавах для ПРК. Компанія випускає близько семи моделей рукавів. На ринку найбільш поширені шланги для стандартних систем А2219.
Компанія OPW (США) також випускає увесь спектр аксесуарів для ПРК. Найбільш поширені моделі рукавів рукави для стандартних систем OPW66, OPW66rec.
Основний недолік американських рукавів – неестетичність, а саме – їх габарити, великий діаметр тощо.
Велике значення для роботи ПРК мають розривні запобіжні клапани (муфти).
На світовому ринку представлені розривні запобіжні клапани (муфти) виробництва Emco Wheaton (США), OPW (Росія), Elaflex (Німеччина).
Emco Wheaton США випускає близько 7 моделей клапанів. Найбільш поширеними і часто вживаними є розривні запобіжні клапани для стандартних систем А2219. Корпус клапана виконаний з алюмінію, клапан приховується пластиковим чохлом. Вага: 0,29 кг, зовнішній діаметр: 35 мм, внутрішній діаметр – 24 мм, довжина: 105 мм, зусилля на розрив – 160-170 кг.
Клапан встановлюється на рукаві ПРК у будь-якому зручному місці за допомогою двох шлангових муфт. Під час розриву клапан спрацьовує на злам, поділяється на дві половини й перекриває обидва кінця ПРР.
Найбільш поширеним і відомим в Україні є клапан SSB 16 виробництва компанії Elaflex (Німеччина). Цими клапанами серійно комплектуються практично всі ПРК, вироблені в Європі.
Основними перевагами цього клапану є його розмір і спосіб установки. Розмір клапана без поворотного механізму становить 35-45 мм. Основних недоліків у цього клапана два. Перший – механізм встановлення клапану виконаний з пластику й після двох-трьох разів спрацьовування клапан потрібно міняти на новий. Другий недолік пов'язаний зі способом і місцем його установки. Клапан не спрацьовує на розрив у випадку, якщо кут навантаження більше 900. Тобто якщо автомобіль стоїть близько до ПРК або не з боку подачі палива – клапан не спрацює, оскільки осьове навантаження відсутнє.
У клапанів американських виробників дані проблеми відсутні. При установці клапанів Emco або OPW можна гарантувати завжди 100% результат розриву й спрацювання клапана. Цей результат обумовлений місцем установки клапанів. Клапан ставиться у будь-якому місці рукаву й навантаження на клапан завжди 100% осьова, що забезпечується гнучкістю рукава. Основними недоліками американських клапанів є їх розміри. Якщо у клапана виробництва Emco Wheaton це не так істотно (діаметр 44 мм), то у клапанів OPW (діаметр 66 мм), це чутливо.
ІV. Мірники для АЗС: мірники еталонні 1-го і 2-го розрядів, мірники технічні 1-го і 2-го класу.
Мірники є важливою умовою створення успішного бізнесу на АЗС, оскільки мірник для АЗС – це не лише виконання стандартної функції вимірювання рівня палива, але й засіб для досягнення максимально ефективної роботи АЗС. Мірники забезпечують суворий контроль рівня палива, чітке планування постачань, раціональне використання фінансових коштів підприємства, отже, вони відіграють істотну роль в стабільному функціонуванні АЗС.
Основні виробники мірників – Elaflex (Німеччина), Hefa – Чеська республіка, OPW – Росія, 11AL (США).
Злив цистерн – процес вельми відповідальний. Робота з нафтопродуктами, зокрема злив цистерн, – це завжди підвищена небезпека, тому постачання високоякісного обладнання, що забезпечує надійне проходження процесу, має першорядне значення.
Повний злив цистерн має, безперечно, значущу перевагу в роботі будь-якої АЗС. Вантажомісткість ємкостей, що використовуються, зберігається завдяки сучасним установкам, котрі забезпечують як ефективний злив цистерн, так і якість завантажуваного продукту.
Злив цистерн з високов'язкими нафтопродуктами вимагає обов'язкового застосування спеціального обладнання через специфічні особливості цих видів сировини.
Наразі визнаним лідером у виробництві установок зливу нафтопродуктів є компанія "Kanon" (США).
За останні роки світовий парк ПРК почав помітно оновлюватися. Були введені в експлуатацію колонки з електронним відліком: це російські "Нара-27", "Нара-28", "Нестерн" (Фінляндія), "Вейн Дрес" (Швеція), "Джільбарко" (Англія), "Шлюбертер" (Німеччина), "Адаст" (Чехія).
Паралельно з ринку зникли пересувні станції.
У 2009 р. в Україну було імпортовано:
1) 440 колонок для рідкого моторного палива;
2) 12 модульних газозаправних станцій;
3) 75 газових колонок.
Разом на український ринок було завезено 1 527 од. обладнання. Якщо спробувати оцінити весь український ринок ПРК з урахуванням внутрішнього виробництва, що досяг цього року небувалого результату – 415 колонок, то вийде, що в 2009 р. в Україні було придбано 1 942 ПРК.
У цілому на ринку нічого нового, окрім збільшення обсягів поставок, не відбувалося, основні лідери імпорту залишилися ті ж, що й раніше, – це Dresser Wayne Pіgnone, Scheіdt & Bachmann і Tokheіm. На частку саме цих трьох компаній припадає 53% українського ринку.
Для підрозділу американського концерну Dresser Іnc. – компанії Dresser Wayne, одного з лідерів імпорту ПРК в Україну, 2009 рік був насичений подіями.
Компанія, яка має свої виробництва в Швеції, Великій Британії та Німеччині, придбала активи італійського виробника роздавального обладнання для рідкого моторного палива, скрапленого газу та комплексів для АГНКС – Nuovo Pіgnone. У зв'язку з останнім придбанням були реструктуризовані європейське виробництво і дистриб'юторська мережа. Європейський підрозділ тепер має назву Dresser Wayne Pіgnone.
Своєю чергою, американський підрозділ Dresser Wayne відкрив власне виробництво в Шанхаї (Китай).
Наразі Dresser акцентує увагу на нових технологіях:
1) роздавальному обладнанні для метану;
2) присадках для каталізаторів вихлопних газів Ad-Blue.
Незабаром буде представлена нова модель ПРК портального або так званого Н-типу.
Зазначені дії, а також діяльність торговельних і сервісних партнерів дозволили компанії не просто вийти на першу позицію з постачання ПРК в Україну й поліпшити результати попередніх років, але значно випередити інших імпортерів ПРК. Усього на частку компанії Dresser Wayne Pіgnone припадає 549 ввезених в Україну ПРК, що на 354 колонки більше, ніж компанія поставила в 2008 р.
До 2009 р. кращим результатом з постачання для компанії був 2004 рік, коли було ввезено 365 ПРК.
За підсумками поставок минулого року частка цього виробника серед усього імпорту ПРК в Україну склала 39%.
У 2009 р. в Україні активізували будівництво й реконструкцію АЗС мережеві компанії "Авіас", "Галнафтогаз", "Гефест", "Альянс-Україна". Ці компанії придбали більшість поставленого в Україну паливороздавального обладнання Dresser Wayne Pіgnone. На долю однієї лише компанії "Авіас" довелося 394 ПРК, що свідчить про значні темпи розвитку цього оператора.
Що стосується генерального торговельного та сервісного партнера Dresser Wayne Pіgnone в Україні – ТОВ "ЛІГІР-ІTBS", то на його частку довелося 148 ПРК для рідкого моторного палива (було також поставлено 11 ПРК), що на 33 колонки краще результату 2008 р.
Порівняно з 2008 р. значно зросла кількість невеликих підприємств, що купують колонки Dresser Wayne Pіgnone. Крім того, частина великих мережевих компаній відмовилася від покупок обладнання безпосередньо на заводі й перейшла на роботу з генеральним партнером.
За результатами поставок в 2008 р. лідером стали колонки Scheіdt & Bachmann. Проте в 2009 р., незважаючи на плани знову зайняти лідируючі позиції щодо постачання в Україну, хорватська компанія не змогла побити рекорд компанії Dresser. Хоча в країну і була імпортована 301 колонка Scheіdt & Bachmann.
Компанія Scheіdt & Bachmann виробляє паливороздавальне обладнання на двох заводах: у Німеччині (м. Менхенгладбах) і в Хорватії (м. Загреб). Для України ПРК виробляються лише на хорватському заводі.
Зазначений рівень поставок забезпечив продукції Scheіdt & Bachmann зростання частки ринку в імпорті ПРК порівняно з попереднім роком на 1% – до 21%. Проте якщо порівнювати постачання з урахуванням виробництва ПРК на внутрішньому ринку України, то на долю компанії припадає 16% українського ринку паливороздавального обладнання.
Торговельним і сервісним партнером хорватської компанії в Україні є одеська компанія "Гамма Сервіс-Шайдт", яка поставила в 2004 р. 80 ПРК. За шість років, протягом яких компанія поставляє хорватські ТРК, нею було продано близько 1 000 колонок.
Що стосується основних постачальників ПРК Scheіdt & Bachmann, то найбільша частка імпорту припала на компанію "Альфа-Нафта" – 184 колонки (у 2008 р. – 35 ПРК). Як і в 2008 р., так і в 2009 р. "Альфа-Нафта" доволі активно займалася будівництвом і реконструкцією станцій, що і забезпечило їй основний попит на хорватські ПРК.
Одеська "Веста" імпортувала 29 колонок. Вісім ТРК припали на "Лукойл-Україна".
За останні кілька років ринок дещо перерозподілився. Великі мережеві компанії поступово скуповують незалежних роздрібних виробників, що відображається на структурі продажів постачальників обладнання.
Так, раніше основними споживачами ПРК Scheіdt & Bachmann були невеликі компанії, які володіли від однієї до кількох станцій, на них припадало близько 60% продажу. У 2009 р. картина змінилася: понад 60% поставок довелося на забезпечення замовлень великих компаній.
Найближчим часом, на думку фахівців, український ринок повторить розвиток польського, де наразі працюють близько 7 тис. АЗС, з яких незалежним операторам належить лише тисяча (решта станцій належать великим компаніям).
Що стосується планів на 2010 р., то хорватська компанія вважає, що зможе збільшити обсяги імпорту ПРК і зберегти за собою одну з лідируючих позицій.
У 2009 р. один з найбільших світових виробників автозаправного обладнання – компанія Tokheіm експортувала в Україну 151 ТРК, або на 12 колонок менше, ніж у 2008 р. У 2007-2008 р.р. Tokheіm, істотно реорганізувавши бізнес (продавши два заводи в Північній Америці (у США та Канаді)), перетворилася на найбільшого європейського виробника ПРК з трьома сучасними заводами у Великій Британії, Голландії і Франції.
Що стосується частки ринку, то в імпорті ПРК компанії Tokheіm належить 10% поставок. На Tokheіm припадає 8% українського ринку паливороздавального обладнання (у 2003 р. – 14%).
У вересні 2009 р. на виставці "Автомеханіка'2009" (Франкфурт, Німеччина) Tokheіm представила ПРК серії Quantіum 500 з оновленим дизайном. В Україні новинка працює з грудня 2009 р. на АЗС вінницької компанії "Джерело" (бренд "Лукойлу").
Обладнання Tokheіm міцно займає свою нішу на ринку обладнання в ціновому діапазоні (дещо вище середнього при вельми високій якості й надійності обладнання).
З основних тенденцій розвитку ринку обладнання для АЗС необхідно відзначити зростання попиту серед власників АЗС на додаткове обладнання, наявність якого збільшує реалізацію палива, а саме – на пости підкачки "вода – повітря" і стаціонарні пилососи. Одна лише українська компанія "Сентоза" придбала у 2009 р.для своїх АЗС близько 100 постів підкачки і пилососів.
Існує тенденція до внесення в проекти АЗК щіткових мийок, терміни окупності яких наразі вельми невеликі (перш за все – через недостатню їх кількість та величезного попиту на послуги), а дохід від яких можна порівняти з доходом від продажу бензину. Переважне поширення набули щіткові мийки німецької компанії Chrіst. За попередніми оцінками до кінця 2010 р. обладнання Chrіst буде іпрацюватиі в Україні більш ніж на 100 АЗС.
Найдорожчою на ринку обладнання для АЗС є продукція компанії Gіlbarco Veeder-Root (США).
У 2004 р. Gіlbarco Veeder-Root імпортувала в Україну 95 колонок – всього на два менше, ніж у 2008 р. Даний рівень поставок забезпечив компанії 7% імпорту ПРК в Україну. На тлі збільшення виробництва колонок українськими виробниками на частку продукції Gіlbarco Veeder-Root припадає 5% ринку.
2009 р. міг виявитися для компанії більш продуктивним, проте у зв'язку з відомими політичними подіями реалізація одного доволі великого контракту була перенесена на 2010 р. Також варто відзначити і той факт, що з 2009 р. завод Gіlbarco Veeder-Root припинив випуск всіх серій ПРК, крім колонок серії SK 700.
Все більш ранні версії обладнання будуть доступні споживачам лише на спецзамовлення і з 30%-ою націнкою.
У постачаннях російського ВАТ "Автозаправна техніка", яке випускає ПРК під торговельними марками "Нара" і "Північ", останні кілька років спостерігається доволі значне скорочення. Дану тенденцію не може змінити навіть серйозна модернізація обладнання, що істотно підвищила функціональність і надійність колонок.
Постачання "Нари" до України в 2009 р. здійснювала лише одна компанія – "УкрАЗСстрой". На її частку довелося 4% імпорту, або 63 колонки, що на 28 од. менше, ніж у 2008 р.
З урахуванням виробництва українських компаній ринкова частка ВАТ "АЗТ" становила лише 3% ринку.
Сумарний імпорт паливороздавального обладнання з Чехії склав у 2009 р. 65 колонок – приблизно 4% імпорту (як з урахуванням українських виробників, так і безпосередньо в імпорті ТРК).
У Чеській Республіці працюють два виробники ПРК: Adast і Tatsuno-Benc. Порівняно з 2008 р. сумарна кількість поставлених колонок з Чехії скоротилося на 31 колонку, або на 4%. Утім це скорочення стосується, скоріше, продукції заводу Adast, що знайшов покупця лише на 30 ТРК (у 2008 р. – 70 ПРК).
Tatsuno-Benc завдяки діяльності українського партнера – компанії "Tatsuno Укр-Benc" – дещо збільшив імпорт своєї продукції. На український ринок було завезено 35 колонок для відпустки рідкого моторного палива (9 ПРК до 2008 р.).
У 2010 р. компанія сподівається збільшити частку своєї продукції на українському ринку. Допомогти реалізації цих планів зможе випуск нового модельного ряду з цікавим дизайном колонок під брендом "Акула".
ТОВ "НПФ Геркон" імпортує обладнання для АЗС, в основному з Китаю.
Фірма "Хоньянг ЛТД", з якою співпрацює ТОВ НПФ "Геркон", гарантує високу якість товару, а також його повну відповідність специфікації контрактам протягом 12 місяців, починаючи з моменту його введення в експлуатацію. Якщо протягом гарантійного терміну виріб виявиться дефектним і невідповідним умовам контракту за якістю й це буде доведене згідно із умовами пред'явлення рекламації, "Хоньянг ЛТД" за свій рахунок усуває виявлені дефекти або замінює дефектні товари або їх частини.
У 2009 р. ТОВ "НПФ Геркон" уклало два контракти із фірмою "Хоньянг ЛТД" на постачання комплектуючих для збірки ПРК.
Усього в 2009 р. з Китаю доставлено 1780 од. різних комплектуючих (двома партіями по 890 од.), а саме: лічильників рідини (180 од.), моноблоків (200 од.), електричних двигунів (70 од.), датчиків імпульсів (180 од.), клапанів відсічки (500 од.), підставок (100 од.), пультів дистанційного управління (200 од.), електронних табло із сумарними РКЛ (70 од.), рідкокристалічних індикаторів (280 од.).
Структурно ці комплектуючі розподіляються у такий спосіб (рис. 1.1).
Рисунок 1.1 Структура поставок комплектуючих фірмою
"Хоньянг ЛТД" (Китай) у 2009 р.
У 2008 р. комплектуючі розподіляються у такий спосіб (рис. 1.2).
Рисунок 1.2 Структура поставок комплектуючих фірмою
"Хоньянг ЛТД" (Китай) у 2008 р.
Отже, у 2008 р. з Китаю не поставлялися електричні двигуни і підставки.
Якщо розглядати динаміку постачань комплектуючих з Китаю, то звертає на себе увагу їх стабільність й поступове збільшення (рис. 1.3).
Рисунок 1.3 Динаміка постачань комплектуючих із Китаю
у 2005-2009 р.р.
Загалом треба відзначити, що наразі на ринку обладнання для АЗС мають переваги підприємства, які здатні вжити таких заходів:
– збільшити абсолютні обсяги продажів, що дозволяє компенсувати зниження рівня маржі і отримати ту ж масу прибутку;
– ініціювати новий вид діяльності, котрий може забезпечити додаткові прибутки, наприклад, рекламу на паливно-розливних комплексах і в приміщеннях операторських, магазинів і кафе;
– істотно поліпшити якість обслуговування клієнтів шляхом введення нових гнучких форм розрахунків, спеціальних програм заохочення клієнтів, забезпечення чистоти й привабливого вигляду АЗС;
– організувати або розширити платні сервісні послуги, такі як роздрібні продажі супутніх товарів, роботу точок швидкого живлення і ресторанів, експрес-миття машин та ін.
У сучасних умовах єдиним шансом для виживання й розвитку АЗС стає перетворення їх в мультипаливні станції із широким переліком послуг, що привертають клієнтів, які все більш орієнтуються в своєму виборі на високу якість устаткування й обслуговування.