Баланс доходiв i видаткiв

Баланс доходiв i видаткiв (бюджет) пiдприємства (фiрми)
(практичний приклад)

Логiка побудови плану доходiв i видаткiв

  План доходiв i видаткiв є першим фiнансовим документом фiнансового плану. Вiн характеризує загальнi суми очiкуваних доходiв фiрми та її витрат за певний перiод.

План доходiв i видаткiв складається для унаочнення результативностi майбутньої дiяльностi фiрми з погляду її прибутковостi, можливостей виживання та активного господарювання.

Логiка опрацювання плану доходiв i видаткiв передбачає визначення загальної суми продажу продуктiв фiрми, вiд якої поступово вiдраховуються рiзнi види витрат фiрми i в результатi обчислюються: валовий прибуток, операцiйний прибуток, прибуток до сплати податкiв, чистий прибуток.

План доходiв i видаткiв складається в певнiй послiдовностi.

  1. Визначаються вiдповiднi середнi показники в галузi, до якої належить даний бiзнес. Середньогалузевi показники є орiєнтиром як для складання плану доходiв i видаткiв, так i для контролю за фактичною фiнансовою дiяльнiстю фiрми в майбутньому. Вiдхилення показникiв плану доходiв i видаткiв фiрми вiд середньогалузевих потребує обгрунтовного пояснення причин цього явища, а це, у свою чергу, допомагає як пiдприємцевi, так i потенцiйним iнвесторам краще усвiдомити особливостi бiзнесу фiрми. Джерелами iнформацiї для розрахункiв середнiх по галузi показникiв можуть бути статистичнi щорiчники, фiнансова звiтнiсть аналогiчних компанiй, банкiв, торгових асоцiацiй тощо.
  2. Складаються прогнози обсягiв продажу продуктiв (послуг) фiрми. Очiкуванi обсяги продажу є найбiльш важливим елементом з усiх iнших фiнансових показникiв; вони є тiєю основою, на якiй, зрештою, будуються всi подальшi фiнансовi розрахунки в бiзнес-планi. Зрозумiло, що й обгрунтування очiкуваних обсягiв продажу фiрми має бути найретельнiшим. Достовiрнiсть такого прогнозу настiльки важлива, що йому можна навiть присвятити окремий роздiл маркетинг-плану.

Для прогнозування обсягiв продажу фiрми використовується iнформацiя, яку мiстить маркетинг-план, а також та, яку отримано в ходi спецiальних дослiджень ринку, опитування споживачiв, торгових агентiв, консультацiй з експертами тощо.

Прогноз продажу (за ринкових умов господарювання) треба складати по кожному виду продукцiї з розбивкою по мiсяцях за перший рiк i кварталах за другий та третiй роки. Результати прогнозних оцiнок очiкуваних обсягiв продажу фiрми по кожному продукту окремо i по всiх продуктах разом зручно звести в таблицi.

При цьому в процесi прогнозування обсягiв продажу рекомендується дотримуватися консервативного пiдходу, тобто дещо занижувати можливi обсяги продажу. У текстовiй частинi фiнансового плану, як правило, наводяться пояснення щодо передбачуваних i запланованих фiрмою змiн обсягiв продажу, пов'язаних, наприклад, iз сезонними коливаннями попиту, застосуванням полiтики знижок цiн тощо. Тому показник "Загальний обсяг продажу" в планi доходiв i видаткiв фiрми характеризує дохiд вiд продажу з урахуванням сум передбачуваних знижок цiн.

У бiзнес-планi необхiдно давати чiткi пояснення припущень, на яких грунтується прогнозування обсягiв продажу фiрми. Можна, наприклад, робити припущення щодо 15-20% зростання обсягiв продажу на рiк. Але при цьому треба обов'язково пояснити, на чому це припущення грунтується. Якщо галузева статистика свiдчить, що обсяги продажу основних конкурентiв фiрми справдi збiльшуються на 15-20% щороку, то воно буде досить переконливим.

  1. Розраховуються прямi та операцiйнi витрати фiрми на виробництво й реалiзацiю продуктiв (послуг).

Прямi витрати фiрми на виробництво й реалiзацiю продуктiв (вартiсть проданих товарiв) включають:

- прямi матерiальнi витрати, тобто вартiсть сировини, матерiалiв, комплектуючих виробiв та iншi змiннi витрати, зв'язанi з виготовленням продукцiї;

- прямi витрати працi, тобто заробiтну плату та iншi виплати основному виробничому персоналу фiрми.

Операцiйнi витрати - це всi iншi витрати, якi необхiднi для забезпечення нормальної дiяльностi фiрми. Вони включають:

- заробiтну плату адмiнiстративно-управлiнського, допомiжного та обслуговуючого персоналу фiрми;

- нарахування й податки на заробiтну плату цих категорiй персоналу;

- додатковi виплати, якi передбаченi колективним договором (дотацiї на харчування, медичне обслуговування тощо);

- рентнi платежi;

- платежi за комунальнi послуги;

- витрати на офiс;

- витрати на вiдрядження;

- витрати на рекламу;

- страховi платежi;

- амортизацiйнi вiдрахування;

- iншi операцiйнi витрати.

У процесi розрахункiв вартостi проданих товарiв та операцiйних витрат важливо якомога повнiше передбачити можливi статтi витрат i правильно спрогнозувати їх динамiку по мiсяцях. Рiч у тому, що витрати на ту саму статтю можуть суттєво вiдрiзнятися протягом розрахункового перiоду. Наприклад, витрати на рекламу, комiсiйнi торговим агентам, витрати на вiдрядження будуть значно бiльшими в першi мiсяцi виходу фiрми на ринок.

  1. Визначається валовий прибуток фiрми. Валовий прибуток обчислюється як рiзниця мiж загальним обсягом продажу фiрми i вартiстю проданих товарiв (сумою прямих витрат фiрми на виробництво та реалiзацiю продукцiї).
  2. Обчислюється операцiйний прибуток фiрми вiднiманням вiд валового прибутку суми операцiйних витрат.
  3. Розраховуються суми сплати процентiв за отриманi кредити.
  4. Обраховується прибуток до сплати процентiв як рiзниця мiж операцiйним прибутком i сумою сплати вiдсоткiв за кредит.
  5. Обчислюються згiдно з чинним законодавством суми податкiв з прибутку фiрми.
  6. Визначається чистий прибуток фiрми як рiзниця мiж прибутком до сплати податкiв i сумою податкiв з прибутку фiрми.

Розмiри прибуткiв i збиткiв фiрми значною мiрою залежать вiд обсягiв продажу її продукцiї. Обсяги продажу - це параметр, що його рiдко коли можна точно спрогнозувати. Саме для того, щоб з'ясувати, якими мають бути обсяги продажу продукцiї фiрми, щоб досягти прибутковостi, i проводиться аналiз беззбитковостi.

Ось чому iнвестори й кредитори вимагають, щоб у пiдроздiлi "План доходiв i видаткiв" було проведено аналiз беззбитковостi та обчислено точку беззбитковостi.

magnifiercross